اسلاگ های تفنگ بادی – آشنایی اولیه

سالهاست که حرکتی در جامعه ی تیراندازی به سمت استفاده از اسلاگ، برای تیر اندازی لانگ رنج ایجاد گردیده و با ورود تولیدکنندگان متعدد به عرصه ی تولید این نوع پرتابه ها و عرضه ی انواع مختلفی از از آنها، این جنبش سرعت گرفته و رفته رفته تیراندازان بیشتری، مزایای آنها را کشف می کنند.

اما منظور ما از اسلاگ چیست؟

به زبان ساده، اسلاگ ها پرتابه های تفنگ بادی توپر و مرمی مانند هستند ( فاقد هد و دامنه ی مشابه با ساچمه های سرگنبدی). بر خلاف ساچمه های دیابلو سنتی که ما می شناسیم و دوست داریم، اسلاگ ها به شکل مرمی های سلاح های گرم هستند. بصورت کلی، اسلاگ ها دارای ساختار استوانه ای شکل هستند، با سر نوک تیز (عموما نوک اسلاگ ها شکل هالوپوینت دارد)، طرفین موازی و تهی صاف ( عموماً پایه و بیس اکثر اسلاگ ها صاف است، ولی ممکن است شکل محدب یا اشکال دیگری نیز داشته باشند)

این پرتابه ها که گاهی اوقات آنها را بولت و گاهی اسلاگ – البته که نباید با اسلاگ های تفنگ های ساچمه زنی اشتباه شود – می نامند، اکنون به نامی استاندارد و جزئی جدایی ناپذیر در دنیای سلاح های بادی تبدیل شده اند.

اما چه چیزی منجر به محبوبیت اسلاگ ها شده و چرا اکنون؟

اساساً، علت فراگیر شدن اسلاگ ها، رشد سریع فناوری و قابلیت های تفنگ های بادی PCP می باشد. در سالیان اخیر با طراحی سیستم های کارآمد ولو و رگلاتور، شاهد افزایش قدرت تفنگ های بادی جدید بوده ایم. هوای پرفشار، پتانسیل قدرت را به ارمغان می آورد و این پتانسیل در طراحی های جدید تفنگ های بادی، کارآمدتر از همیشه استفاده می شود.

با افزایش پتانسیل قدرت تفنگ های بادی PCP، کالیبر آنها نیز افزایش یافته است. کالیبرهای بزرگتر برای انتقال نیروی بالقوه ی موجود در حجم های زیاد هوای فشرده با فشار بالا، ضروری هستند. بنابراین دیگر کالیبر 0.22 – یا حتی 0.25 به عنوان کالیبرهای بزرگ، برای تفنگ های بادی محسوب نمی شوند. اکنون، ما کالیبرهای 0.30، 0.375، 0.45 و بالاتر را در تفنگ های بادی داریم.

البته درست است که تفنگ های بادی بیگ بور- مثلاً با کالیبر 0.30 مانند بنجامین بولداگ– سابقه طولانی و افتخارآمیز دارند. اما این سلاح ها در گذشته، اغلب تفنگ هایی دست ساز همراه با قطعات سفارشی و در تعداد بسیار کم برای کاربران متخصص و علاقمند، ساخته می شدند. اما اکنون شرایط تغییر کرده است.

اسلاگ ها در گذشته

بیگ بورهای کالیبر بزرگ، به عنوان محصول استاندارد از چندین تولید کننده به صورت تولید انبوه در دسترس هستند. تقاضای این نوع سلاح ها در بازار افزایش یافته است. اگرچه تعداد کمی PCP – چه رسد به PCP های بزرگ – هنوز به فروشگاه های زنجیره ای کالاهای ورزشی “Big Box” نفوذ کرده اند، اما در فروشگاه های آنلاین تخصصی – مانند AOA – که اکثر ایرگانرهای آگاه، خرید خود را از آنها انجام می دهند، تقاضای این نوع سلاح ها به طور فزاینده ای رو به رشد می باشند.

این بدین معنی است که فروش سلاح های بادی کالیبر ۴.۵ میلیمترکاهش نسبی خواهد داشت. لحظه ای به آن فکر کنیم…

جدا از رشته های خاص تیراندازی تارگتینگ، واقعیت این است که افراد خیلی کمتری، تفنگهای PCP کالیبر 177. می خرند! حتی این اتفاق کالیبر 0.22 را نیز تهدید می کند، چراکه هم اکنون تیراندازان بیشتری کالیبر 0.25 و بالاتر را “کالیبر معمول و نرمال” برای PCP ها می دانند.

تفنگ های بادی PCP با کالیبر بالا، مقادیر زیادی هوای فشرده مصرف می کنند، این موضوع نیز موجب افزایش عرضه ی انواع کمپرسور با قیمت های بسیار مناسب شده، قیمت مناسب و دسترسی آسان به کمپرسور های هوا، خود موجب اقبال بیشتر تیراندازان به تفنگ های PCP شده است.

تکامل تفنگ های بادی و بهبود عملکرد قدرت و دقت با پرتابه ی اسلاگ 

چیزی که شاهد آن هستیم، چرخه ی تکامل سلاح های بادی مبتنی بر رشد فناوری برای بهبود عملکرد، قیمت و قدرت تفنگ های بادی است. این روند، باعث افزایش میل تیراندازان به استفاده از پتانسیل بالای تفنگ های PCP کارآمد برای شلیک در فواصل دورتر شده است.به دلایلی که ذکر شد، ما شاهد علاقه روزافزون تیراندازان به مسابقاتی مانند Extreme Benchrest و تیراندازی تارگتینگ تفنگ بادی تا 100 یارد هستیم. این نوع از تیراندازی، قابلیت های کالیبر 0.177 را به طور کامل از دور خارج می کند. البته برای تفنگ های فنری نیز همینطور!

تمام این موارد نیز موجب افزایش تمرکز بر روی پرتابه های جدید می گردد!

افزایش روزافزون کارآیی تفنگ های های پاور، موجب ایجاد نیاز به مهمات متناسب با کارایی این تفنگ ها برای به حداکثر رساندن قابلیت های آنها شده است.

بطور کلی این نیاز ایجاد شده به پرتابه‌های هرچه سنگین‌تر است که بتوانند قدرت فزاینده موجود در PCP‌های کالیبرهای بزرگ‌تر را در سرعت‌های فروصوت  (کمتر از مثلاً 1100 FPS ) جذب کنند.

بنابراین تقاضا برای ضرایب بالستیک هر چه بیشتر و بالاتر از هر نوع ساچمه ی سر گنبدی برای دستیابی به فواصل دورتر نیز ایجاد می گردد. تمام اینها منجر به گرایش تیراندازان به سمت این پرتابه های مرمی شکل شده است.

از چه پرتابه ای استفاده کنیم، ساچمه یا اسلاگ؟

این سوالی است که در حال حاضر توسط بسیاری از دارندگان تفنگ های بادی PCP با توان بالا پرسیده می شود!
مانند بسیاری از مسائل زندگی، پاسخ همیشه روشن نیست! اما …
چیزی که آشکار است این است که اسلاگ ها می توانند در فواصل دورتر، بسیار دقیق تر از ساچمه های دیابلو باشند. برای مثال قوانین Extreme Benchrest می تواند این موضوع را تأیید نماید. استفاده از اسلاگ در این رقابت ها مجاز نیست، مگر در کلاس های مخصوص اسلاگ!
علت دقت اسلاگ در فواصل بلند را می توان مرتبط با توانایی بالای مقاومت آنها در برابر تغییرات جهت و شدت باد دانست. حداقل در مقایسه با ساچمه های سنتی سرگنبدی.

برای شلیک اسلاگ به چه چیزی نیاز داریم؟

اما هر تفنگ بادی، امکان استخراج پتانسیل بالای اسلاگ ها را ندارد. در مرحله ی اول، شما به یک تفنگ بادی قدرتمند نیاز دارید: مثلاً انرژی دهانه 40 فوت / پاوند به عنوان حداقل انرژی مورد نیاز! همین امر- به خودی خود – کالیبر 0.177 را به عنوان یک کالیبر مناسب برای استفاده از اسلاگ را خط می زند و موجب گرایش هر چه بیشتر به سمت کالیبر های بزرگ تر می گردد.
سپس به لوله ای نیاز دارید که به خوبی با اسلاگ ها کار کند. با توجه به ویژگی‌های بالستیک ساچمه های دیابلو، جای تعجب ندارد که اکثر لوله‌های تفنگ بادی عملکرد خوبی با ویژگی‌های بالستیک کاملاً متفاوت اسلاگ‌ها ندارند. این بدان معناست که سازندگان تفنگ بادی در حال کار بر روی توسعه ی لوله های بهینه شده برای استفاده از اسلاگ ها هستند.
در اینجا، ما یک چرخه فناوری دیگر مبتنی بر طراحی لوله و اسلاگ را خواهیم داشت.

آینده ی اسلاگ در دنیای تفنگ بادی

تا اینجا، در خصوص اسلاگ ها در دنیای تیراندازی بادی تارگتینگ صحبت کردیم. اما اگر بخواهیم واقع بینانه نگاه کنیم، تیراندازی رقابتی با تفنگ بادی به هر شکلی – بنچ رست، فیلدتارگت، 10 متر و غیره – شامل تعداد نسبتاً کمی از تیراندازان تفنگ بادی است، در مقایسه با تعداد افرادی که شکار یا تیراندازی تفریحی انجام می دهند.

برای شکارچیان، مهمترین نیازمندی، حفظ هر بیشتر انرژی اولیه ی پرتابه در لحظه ی رسیدن به هدف برای یک ناک داون اخلاقی و تک شلیک است. دقت نقطه زنی، اگرچه مهم است، اما (فقط) نیاز ثانویه است، به ویژه اگر قصد دارید خرس یا گاومیش را ناک داون کنید همانطور که این امر هم اکنون با قوی ترین تفنگ های بادی بیگ بور، مانند Western Big Bore Bushbuck، ممکن شده است.
این مقاله در مجله ی هارد ایر با در نظر گرفتن جامعه ی تیراندازی بادی ایالات متحده نگاشته شده، شکار، به هر شکل ممکن، قانونی یا غیر قانونی، با تفنگ بادی به هیچ وجه توسط این انجمن مورد تایید نمی باشد!
در این مورد، هیچ رقابتی وجود ندارد! ضریب بالستیک اسلاگ بسیار برتر از هر چیزی است که می توان با ساچمه دیابلو به دست آورد. این بدان معناست که انرژی بسیار بیشتری را در انتهای مسیر می توان داشت، همراه با حساسیت خیلی کمتر به باد! و با دقت نهایی بسیار قابل قبول اسلاگ می توان آن را برنده ی قطعی دانست.
با اینکه در حال حاضر، تیراندازی تارگتینگ لانگ رنج، علت جذابیت و توسعه و تیراندازی با اسلاگ است، در درازمدت، این قابلیت‌های اسلاگ برای شکار است که باعث پذیرش گسترده ‌تر آنها خواهد شد.

اسلاگ ها! آنها اینجا هستند تا بمانند!


ترجمه و ویرایش : دکتر امین کر / صادق قرنجیکی 

استفاده ازاین نوشتار با ذکر منبع ، بلامانع است.

این مقاله از مجله اینترنتی هارد ایر ترجمه و ویرایش گردیده است.

Hard Air Magazine Community 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

عضویت

این زمینه الزامی است.
این زمینه الزامی است.
این زمینه الزامی است.