تیراندازی بنچ رست 100 یارد تفنگ بادی

قبل از پرداختن به موضوع بنچ رست 100 یارد تفنگ بادی، مروری بر شروع مسابقات لانگ رنج و تحولات دنیای تفنگ های بادی خواهیم داشت. یک دهه ی قبل، رقابت های بنچ رست لانگ رنج و فواصلی مانند 75 یا 100 یارد و بالاتر به شکل امروزی مطرح نبود.

فروشگاه Airguns of Arizona ارایه کننده تجهیزات تیراندازی و تفنگ های بادی در آریزونا، اولین مسابقه به شکل مرسوم بنچ رست در فاصله ی 75 یارد را در سال 2011 با حمایت شرکت هایی همچون FX Airguns و Daystate در باشگاه تیراندازی فونیکس آریزونا برگزار کرد. این مسابقه، اولین رقابت رسمی از سری تورنمنت های تیراندازی بود که با نام اکستریم بنچ رست Extreme Benchrest معرفی شدند.

مسابقات اکستریم بنچ رست

 نقطه ی آغاز رقابت های بنچ رست لانگ رنج بادی در فضای باز! اولین تورنمنت شامل مسابقه 25متر و 75 یارد بنچ رست می شد که در دوره های بعدی، مواد مسابقاتی دیگری نیز به آن اضافه شدند که در طی چندین سال به چند ماده مسابقاتی اکستریم بنچ رست، بیگ بور، 50 یارد بنچ رست، فیلدتارگت آزاد و اسپید سیلوئت محدود شدند. این مسابقات به صورت سالانه و در ماه اکتبر برگزار می شوند. اکستریم بنچ رست یک حرکت جسورانه و سکوی پرتابی به سمت آینده بود.

با توسعه صنعت تفنگ های بادی PCP و ورود تفنگ هایی در کالیبرهای بزرگ تر، با قدرت بیشتر و در عین حال دقیق تر از گذشته، شرکت های FX Airguns و Daystate به همراه AOA و شرکت های دیگر، بازیگران اصلی این مسابقات در سال های آینده شدند. ایالات متحده همیشه خاستگاه ابتکارات و نوآوری های مختلف در تیراندازی بوده که دنیای ایرگان نیز از این قاعده مستثنی نیست!

مسابقات EBR از تاثیرگذارترین رقابت های بنچ رست و تفنگ بادی بودند که سهم زیادی در توسعه تفنگ های بادی PCP جدید و سرمایه گذاری شرکت های تولید کننده ی تفنگ های PCP و محصولات مرتبط در این صنعت داشتند. در این میان FX Airguns و Daystate سهم بسیار بزرگی در تولید تفنگ های بادی PCP مورد نیاز تیراندازان لانگ رنج دارند. با ورود یوتیوبرهایی مثل مت دابر، استیو شیالی و چند کانال مطرح دنیای ایرگان به مسابقات اکستریم بنچ رست در سال های 2014 تا 2016، روند توسعه و معرفی این مسابقات فراتر از مرزهای ایالات متحده رفته و هم اکنون تیراندازانی خارج از ایالات متحده و قاره ی آمریکا نیز در این مسابقات شرکت می کنند.

مسابقات بنچ رست 100 یارد RMAC

قبل از پاندومی کرونا، یک غول جدید در دنیای ایرگان و لانگ رنج وارد بازی شد! Utah Airguns با مسابقات جدیدی به نام Rocky Mountains Airgun Challenge که به اختصار RMAC خوانده می شود، تحولی جدید در مسابقات لانگ رنج بادی ایجاد کرد! پیش از این، مسابقات بنچ رست 100 یارد به عنوان مسابقه ی فینال در EBR برگزار می شد به این صورت که تیراندازان ابتدا در مرحله ی انتخابی به دو تارگت 75 یارد، تیراندازی می کردند و نفرات انتخاب شده در مرحله فینال به تارگتی در 100 یارد تیراندازی می کردند. اما یوتا ایرگانز در مسابقات RMAC قاعده ی جدیدی را وارد بازی کرد، مسابقه ی بنچ رست فقط در فاصله ی 100 یارد برگزار می شود! هم مسابقات انتخابی و هم فینال رقابتها باید در 100 یاردی تیراندازی شود. همچنین در این تورنمنت یک کلاس جدیدی از رقابت معرفی شد با نام PMC (PRECISION MARKSMAN CHALLENGE) که هم اکنون به یکی از جذاب ترین بخشهای این تورنمنت تبدیل شده است.

 

مسابقات Northeast AirGun Classic

با شروع رقابت های تفنگ بادی به شکل عادی بعد از اتمام پاندومی کرونا، سازمان دهندگان دیگری نیز اقدام به برگزاری مسابقات مشابه زدند. در سال 2023، این بار در شمال شرق ایالات متحده، تورنمنت جدیدی با الهام از شکل مسابقات RMAC ، برگزار گردید. مسابقات Northeast AirGun Classic که در دو ماده مسابقاتی بنچ رست 100 یارد و PSC که رقابتی مشابه PMS یوتا ایرگانز است، اولین دوره ی خود را برگزار نمود. این مسابقات نیز در بنچ رست 100 یارد، شاهد حضور تیراندازان برتر مسابقات لانگ رنج در اولین دوره برگزاری خود در آپریل گذشته بود.

مسابقات بنچ رست 100 یارد انجمن

آشنایی ما برای شروع بنچ رست بادی با ویدئوکلیپی بود که کانال یوتیوب Ted,s Holdover از رقابت های 2011 در کانال یوتیوب خود منتشر کرده بود. جذابیت این مسابقه باعث شد تا برگزاری رقابتی مشابه در رشته ی بنچ رست برنامه ریزی شود.

در اسفندماه سال 1393 اولین دوره از مسابقات 75 یارد در قالب قوانین اکستریم بنچ رست EBR با میزبانی باشگاه تک تیرانداز ورامین برگزار گردید. برای چندین سال، مسابقه 75 یارد بادی، به عنوان مسابقات لانگ رنج توسط سازمان دهنده های مسابقات بنچ رست در ایران برگزار گردیده است.

برای اجرای مسابقات 100 یارد از الگوی RMAC برای طراحی سیبل جدید، تدوین قوانین و شکل برگزاری و امتیازدهی مسابقه استفاده شد. بدین دلیل که می توان گفت هم اکنون RMAC استاندارد مسابقات بنچ رست 100 یارد تفنگ بادی است.

 

قوانین مسابقات بنچ رست 100 یارد 

مسابقات 100 یارد به چه صورت برگزار می شود؟

تیراندازان در گروه های مشخص شده ( نسبت به ظرفیت مسابقه – تعداد میزها) در مرحله ی انتخابی، به دو سیبل تیراندازی می کنند، در این مرحله تعدادی معین – که در قوانین مسابقه اعلام می شود- از هر گروه تیراندازان که بالاترین مجموع امتیاز را در مرحله انتخابی کسب کرده باشند، به مرحله ی فینال صعود می کنند. در نهایت در مرحله فینال، همه ی تیراندازان به یک سیبل، تیراندازی کرده و نفرات برتر مسابقه مشخص می شوند.

در مسابقات بنچ رست 100 یارد می توان از پرتابه های اسلاگ نیز استفاده کرد، تیراندازان مجاز به استفاده از پلت و اسلاگ بسته به سلاح و پرتابه ی مورد استفاده ی خود می باشند. این اولین بار بود که امکان استفاده از اسلاگ در مسابقات بنچ رست در ایران مطرح می شد که با استقبال خوب تیراندازان مواجه گردید. در سال های اخیر، پرتابه های اسلاگ پیشرفت بسیاری داشته و امکان کسب امتیازات و گرفتن گروه تیر جمع در فواصل بالای 75 یارد را امکانپذیر کرده است.

تفاوت دیگر کلاس 75/100 Yards انجمن نسبت به مسابقات مرسوم لانگ رنج در ایران، نوع امتیازدهی این مسابقات می باشد. سیبل مورد استفاده همان سیبل مسابقات RMAC بوده (اندازه حلقه های امتیازدهی مشابه سیبل EBR است) و از گیج کالیبر .35 برای امتیازدهی اهداف استفاده می شود.

این مسابقه به صورت سالانه در قالب قهرمانی 100 یارد برگزار می گردد (با میزبانی باشگاه ها و یا میدان های تیراندازی که امکان برگزاری مسابقه 100یارد را داشته باشند). اولین دوره از این رقابت ها با میزبانی باشگاه تیراندازی بالابان گرگان در شهریورماه 1401 برگزار گردید. امسال نیز این باشگاه میزبان مسابقات 100 یارد در شهریورماه آینده می باشد. منتظر حضور گرم شما تیراندازان در این رقابت بزرگ هستیم.

 

صادق قرنجیکی 

عضو کمیته انجمن تیراندازان بنچ رست ایران 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

عضویت

این زمینه الزامی است.
این زمینه الزامی است.
این زمینه الزامی است.