هد ساچمه تفنگ بادی، چه انتظاری باید داشته باشیم؟

قطر هد ساچمه های تفنگ بادی، یکی از موضوعاتی است که همواره مورد بررسی و یا سوال تیراندازان مسابقات بنچ رست و فیلدتارگت بوده است. اینکه هد ساچمه های تولید شده یک دست و یکنواخت هستند یا نیاز به سورت دارند؟ سوالی است که طبق تجربیات تیراندازان ، پاسخ های یکسانی برای آن وجود ندارد. مقاله حاضر یکی از منابع خوب در این زمینه با آماد و ارایه نمودار از مجله اینترنتی Hard Air Magazin می باشد که به فارسی ترجمه شده است. 

تجزیه و تحلیل امروز از قطر هد ساچمه ی تفنگ بادی، ادامه موضوع  قبلی ما در یک دستی وزن ساچمه است. مدت هاست که تیراندازان حرفه ای مسابقات بنچ رست و فیلد تارگت، ساچمه های خود را سورت می کنند. از این رو شواهدی وجود دارد که سورت ساچمه بر اساس وزن – و بر اساس اندازه ی هد – موجب به حداکثر رسیدن دقت در انتهای مسیر پروازی ساچمه و بر روی هدف می گردد.

در طول این سالها، مجله هارد ایر حداقل ۳۸ بررسی جامع از آزمایش ساچمه تفنگ بادی را منتشر کرده است. این تنها مقدار بی شماری از اطلاعات مستقل در مورد یک دستی تولید ساچمه تفنگ بادی در طیف وسیعی از تولید کنندگان را تشکیل می دهد. با تجزیه و تحلیل همه ی این داده ها، می توانیم ارزیابی کنیم که از محصولات تولید کنندگان ساچمه چه انتظاری داریم. بنابراین وقتی یک قوطی ساچمه را باز می کنیم، از نظر قطر هد ساچمه چه انتظاری باید داشته باشیم؟

تولید کنندگان ساچمه ، کار خود را به خوبی انجام می دهند!

با توجه به اینکه آنها در حال تولید انبوه و فروش ساچمه تنها برای چند سنت در هر قوطی هستند، کیفیت واقعاً شگفت انگیز است. برای همه ی علاقه مندان روشن است که کیفیت و یک دستی کلی ساچمه های ما، طی سالها به طور چشمگیری بهبود یافته است. هر خواننده ای از بررسی های آزمایش ساچمه ی  HAM می داند که کیفیت و یک دستی تا حد زیادی از طریق تلاش دو بازیکن اصلی در این عرصه هدایت می شود: شرت های  H&N Sport و JSB .

البته قطر هد ساچمه،  فقط یک جنبه از یک دستی و ثبات است. اما نکته مهمی است. بیایید ببینیم چه انتظاری میتوانیم داشته باشیم……..

 

نتایج کلی یک دستی قطر هد ساچمه

قطر هد یک ساچمه تعیین می کند که چگونه عمیقاً با خان لوله ی تفنگ درگیر شود. تغییرات در این درجه از درگیری ساچمه با خان لوله می تواند سرعت خروج ساچمه از دهانه ی لوله را تغییر داده و منجر به مسائل مربوط به دقت پایین در انتهای مسیر پروازی ساچمه شود.

عکس زیر دو ساچمه از یک نوع را نشان می دهد. که در سمت چپ بدون شلیک است و یکی در سمت راست شلیک شده است. شیارهای ناشی از درگیری  هد ساچمه  با خان  لوله ی  تفنگ با فلش مشخص شده است. (دامنه ی ساچمه هم بعضی از شیارهایی را که شما می‌بینید نشان می‌دهد) .

در تصویر زیر نیز می توانید میزان درگیری خان با هد ساچمه را ببینید.  این ساچمه ها از سه مدل و وزن مختلف هستند که هر سه دارای هدسایزی بزرگ تر از ۴.۵۲ بودند و همه از یک نوع لوله رد شده اند. 

به طور میانگین، اندازه های هد ساچمه برای کارکرد مناسب کمی بزرگتر از قطر داخلی لوله  است. در واقع، قطر هد ساچمه به طور متوسط ۰.۵۱ درصد بزرگتر از کالیبر است. این موضوع منطقی به نظر می رسد – اگر قطر هد کوچکتر از کالیبر باشد، هد با خان لوله ی تفنگ درگیر نمی شود و دقت به صورت وحشتناکی بد خواهد بود!

میانگین اختلاف قطر بین کوچکترین و بزرگترین ساچمه در یک قوطی می تواند حداکثر تا میزان ۲.۵ درصد باشد. با این حال، به طور معمول، این احتمال بیشتر در حدود ۰.۶ درصد است. اما تفاوتهای جالبی بین کالیبرها وجود دارد، همانطور که در ادامه خواهیم دید…

تفاوت بین کالیبر و قطر واقعی هد ساچمه

با تجزیه و تحلیل داده های تمام نتایج آزمایش ساچمه HAM، می بینیم که متوسط قطر هد ساچمه ۰.۵۱٪ بیشتر از قطرکالیبر است. بطور کلی در کالیبر های بزرگتر، اندازه قطر های هد به تناسب بزرگتر هستند، همانطور که در ادامه خواهیم دید. علاوه بر این، ساچمه های سنگینتر در هر کالیبر خاصی، نسبت به کالیبر لوله، هدهای بزرگتری دارند. ساچمه های سبکتر در یک کالیبر بخصوص، اندازه ی هد ساچمه به اندازه ی کالیبر لوله نزدیکتر است. 

اگر اکنون داده های یکسان را بر حسب کالیبر جدا کنیم، برخی از تفاوت ها جالب به نظر می رسد.

 

همانطور که نمودار بالا نشان می دهد، میزان درصدی ساچمه هایی که  اندازه ی قطر هد بزرگتری نسبت به کالیبر لوله ( قطر داخل لوله ) دارند در کالیبر های بزرگتر، بیشتر می باشند. بنابراین بعنوان مثال، ساچمه های کالیبر ۲۲ بیشتر از ساچمه های کالیبر ۱۷۷در خان لوله درگیر می شوند. با این حساب می توان انتظار داشت که عمق رد خان های حک شده بر روی ساچمه در کالیبر های بزرگتر،  بیشتر خواهد بود .

 

تفاوت بین کوچکترین و بزرگترین قطر هد ساچمه در یک قوطی

همانطور که در نمودار بعدی می بینیم، اختلاف بین کوچکترین و بزرگترین قطر هد ساچمه های یک قوطی در کالیبر ۱۷۷. بیشتر از کالیبر ۲۲. است. این به ما می گوید که – به طور متوسط – اگر از کالیبر ۱۷۷. استفاده می کنید، سورت کردن تا حدودی سود بیشتری نسبت به شلیک با کالیبر ۲۲. دارد.

با این حال، در هر کالیبر تعداد مناسبی از ساچمه های آزمایش شده، تفاوت ۰.۰۲ میلی متر – یعنی حدود ۸ تا ۱۰ عدد بین بزرگترین و کوچکترین قطر هد  ساچمه درون  قوطی را نشان داد. این موارد جزیی و پرت هستند که تفاوت را ایجاد می کنند!

اگر داده های یکسان را جمع آوری و آن را به صورت درصد بیان کنیم ، میانگین اختلاف بین بزرگترین و کوچکترین بین قطر هد در کالیبر ۲۲ کمتر از کالیبر ۱۷۷ است. این اساساً به این دلیل است که سطح مشابهی از یک دستی در قطرهای مختلف اعمال می شود. (هرچه قطر داخلی لوله بزرگتر باشد، درصد آن کمتر است).

نتیجه گیری

روی هم رفته، این تجزیه و تحلیل، یک دستی قابل توجهی را در قطر هد ساچمه های تفنگ بادی نشان می دهد. با این حال، این مطالب نشان می دهد که  برای دستیابی حداقلی به  بهترین نتایج، سورت ساچمه ها برای قطرهای هد یکسان به اندازه ی سورت برای وزن  یکسان ساچمه ها، ارزشمند است.

برای اطلاع از جزئیات ساچمه به ساچمه، بررسی های منحصر بفرد آزمایش ساچمه HAM را بررسی کنید. و فراموش نکنید که از آقای  Doug Wall آزمایش کننده ی HAM   تشکر کنید. او با دقت  و زحمت تمام قطر هد را با استفاده از پلت گیج اندازه می گیرد و نتایج را ثبت می کند. این یعنی ۳۸۰۰ ساچمه تا به امروز و شمردن …

بازم ممنون داگ !!!

منبع : مجله اینترنتی Hard Air

مترجم : دکتر حسین اسماعیلی 

ویرایش و بازبینی : صادق قرنجیکی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

عضویت

این زمینه الزامی است.
این زمینه الزامی است.
این زمینه الزامی است.