Rimfire 22 LR

انتخاب مهمات ریم فایر ، بررسی و آماده سازی در بنچ رست ریم فایر

مدتی قبل در مورد آزمایش مهمات مقاله‌ای نوشتم. یافته‌های اصلی آن مقاله به همراه دلایل جدیدی که از تجربه حاصل شده‌اند در ادامه آمده‌اند. امیدوارم این اطلاعات برای افرادی که در پیدا کردن و انتخاب مهمات مناسب برای تفنگ خود سردرگم هستند سودمند باشد، پس به خواندن ادامه دهید…

پیدا کردن و انتخاب مهمات مناسب برای تفنگ ریم فایر، فرآیندی طولانی و اغلب خسته‌کننده است. در شرایط فعلی با افزایش مدام قیمت مهمات کارخانه‌ای یا اجزای گلوله گذاری مجدد، این فرآیند می‌تواند بسیار گران هم باشد. در سرتاسر دنیا افرادی که با تیراندازی و البته با بنچ رست ریم فایر در ارتباط هستند متوجه این افزایش مداوم قیمت‌ها شده‌اند و این موضوع تأثیرات متعددی بر این ورزش می‌گذارد.

برخی از این تأثیرات خوب هستند، چرا که شاهد پیشرفت بنچ‌رست تفنگ بادی هستیم. اما یکی دیگر از عواقب این امر استفادۀ کمتر افراد از بنچ‌رست ریم‌فایر است، زیرا در برخی از کشورها بدست آوردن مهمات دشوار است. آگاهی از افزایش قیمت‌ها که به دلیل افزایش قیمت فلزات پایه در بازار بورس است، به تیراندازان در سطح متوسط یا قهرمانی کمک چندانی نمی‌کند. در هر صورت این هزینه‌ها به آن‌ها منتقل می‌شود.

اما هنگام تمرین و آماده‌سازی برای یک مسابقۀ مهم، انتخاب بهترین مهماتی که توانایی خرید آن را دارید و در عین حال رسیدن به بهترین ارزش خرید، همچنان اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل است که برخی تیراندازان از برندهای برتر خرید نمی‌کنند و در عوض برند میان‌رده‌ای را انتخاب می‌کنند که قیمت کمتری دارد، ولی احتمالاً در این فرآیند شانس خود برای دستیابی به دقت بالا را از دست می‌دهند. قیمت و دقت هر دو عوامل تعیین‌کننده‌ای در انتخاب مهمات هستند و همۀ ما هنگام تیراندازی آنها را مد نظر قرار می‌دهیم.

برخی از افراد، از جمله خود من، می‌دانیم چه مهماتی برای تفنگ‌مان مناسب است و در طول یک مسابقه یا یک فصل آنها را به طور دسته‌ای آزمایش می‌کنیم. من خوش شانس هستم چرا که تمریناتم را تماماً با Eley Tenex انجام می‌دهم و می‌توانم در حین تمرین نظریه‌های مورد علاقه‌ام را هم آزمایش کنم که باعث بهبود تیراندازی من می‌شود. مهماتی که برای هر مسابقه انتخاب می‌کنم با دقت فراوان در میدان آزمایش شده است تا ثبات آن تعیین شود. این امر مختص من نیست، چرا که اغلب تیراندازان مسابقات، اگر نه همۀ آن‌ها، فرآیندهای مشابهی را پشت سر می‌گذارند.

اگر مهمات خود را از خرده‌فروش‌ها خریداری می‌کنید، احتمالاً فرآیندی را پشت سر گذاشته‌اید که به شما امکان این را داده است ، مهمات خود را از توزیع‌کننده‌ای انتخاب کنید که از هر نظر با تفنگ شما سازگار است و این ثبات با کسب بهترین گروه تیر/امتیاز به دست می‌آید. روش دیگر آزمایش دسته ای (batch) فشنگ ها در محل کارخانه های سازنده است، چرا که این میدان‌های آزمایش (Test range) در حال افزایش هستند.

 

واضح است که Eley نیز مانند سایر برندها از جمله Lapua و RWS خدمات آزمایش دسته‌ای را ارائه می‌دهد. در حال حاضر مکان‌هایی در سرتاسر دنیا برای آزمایش مهمات مورد علاقۀ شما وجود دارد. هر دو فرآیند برای قرار دادن شما در مسیر رسیدن به هماهنگی میان مهمات و تفنگ، برای تضمین دستیابی به دقتی بی نقص کافی هستند.

شرکت ELEY و Lapua در این زمینه فعالیت بیسار زیادی دارند. حتی ELEY امکان بوک کردن و رزرو میدان آزمان دسته مهمات خود را به صورت آنلاین ایجاد کرده است. این شرکت در کشور انگلستان و محل کارخانه ، آلمان ، ایالات متحده و کانادا میدان های آزمایش ایجاد کرده است که تیراندازان زیادی از آنها استفاده می کنند. 

شرکت لاپوا نیز در چند کشور مختلف نسبت به ایجاد میدان های آزمایش دسته مهمات (Batch test center) اقدام کرده است. در رقابت های جام جهانی ۲۰۱۷ اسلونی ، شرکت لاپوا به عنوان اسپانسر اصلی این مسابقات ، امکان آزمایش دسته های مختلفی از مهمات تولیدی خود را در محل مسابقه برای تیراندازان شرکت کننده ایجاد کرد که با استقبال خوبی مواجه شد. 

[aparat id=”1UQqx”]

 


بعد از انتخاب مهمات …

بعد از انتخاب مهمات یا آزمایش دسته‌ای (Batch testing) آنها، برای تیراندازی و رویارویی در دنیای بنچ رست آماده هستید. اگر از مهماتی استفاده می‌کنید که به طور دسته‌ای آزمایش نشده‌اند، آیا کار بیشتری از شما ساخته است؟ برخی به شما خواهند گفت که تولیدکنندگان مهمات آن‌ها را در شرایط بسیار سختگیرانه‌ای آزمایش کرده‌اند، که همینطور هم هست. بنابراین نیازی نیست که وقت خود را برای آزمایش مجدد تلف کنید.

سؤال اینجاست که آیا می‌توانیم از همکاران خود که از مهمات سنترفایر استفاده می‌کنند (تیراندازان بنچ رست گلوله زنی) درس بگیریم؟ هر یک از فشنگ‌ها با دقت و گاهی اوقات با عشق برای شلیک آماده می‌شوند، فرقی نمی‌کند که برای تمرین باشد یا مسابقه. گلوله‌ها وزن می‌شوند، پوکه‌ آماده می‌شود، چاشنی آماده و بررسی می‌شود و باروت با دقت تمام اندازه‌گیری می‌شود و الی آخر.

این کار فشنگ‌هایی در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد که دقیقاً مانند سایر فشنگ‌های آماده شده در همان شرایط عمل می‌کنند. از آنجا که ما تیراندازان ریم‌فایر فرصت مشابهی برای ساخت مهمات خود در دست نداریم، حداقل می‌توانیم از بررسی آنچه در اختیار داریم اطمینان حاصل کنیم تا مطمئن باشیم ۲۵ فشنگی که باید در مسابقه شلیک کنیم به همان جایی اصابت خواهند کرد که انتظار داریم. شاید بیش از حد سخت‌گیرانه به نظر برسد، اما چند میلیمتر خطا در دقت سنترفایر، به منحرف شدن تعدادی فشنگ و در نهایت باخت در مسابقه منجر می‌شود.


کارهایی که می توان انجام داد

آزمایش ضخامت لبه چاشنی

یکی از تجهیزاتی که در آزمایش مهمات به ما کمک می‌کند وسیلۀ اندازه‌گیری ضخامت لبه چاشنی است. چند سالی هست که این محصول در دسترس است. برای برخی اتلاف وقت محسوب می‌شود و برای برخی دیگر راهنمایی سودمند برای تضمین اینکه مهمات آن‌ها همان مهماتی است که برای پیروزی به آن نیاز دارند. این مسأله به دیدگاه شما بستگی دارد. چندین نوع وسیلۀ اندازه‌گیری وجود دارد و همۀ آن‌ها با ادعای بالاترین دقت و راحت‌ترین کاربری خود را تبلیغ می‌کنند. وسیله‌ای که من استفاده می‌کنم ساخت یک شرکت آمریکایی به نام Stoney Point است و چند سال قبل آن را خریداری کرده‌ام. به خوبی کار می‌کند و با استفاده از یک کولیس مدرج به عنوان منبع اندازۀ هر لبۀ مورد آزمایش‌ را مشخص می‌کند.

با این حال همۀ مدل‌ها در نهایت همین کار را انجام می‌دهند. همۀ فشنگ‌های ۲۲٫ بررسی می‌شوند، بنابراین پس از مدتی کار دشوار می‌شود! حالا سؤال اینجاست که چرا باید ضخامت فشنگ‌های ۲۲٫ را بررسی کرد؟ این موضوع به سر گلنگدن تفنگ شما برمی‌گردد. سر گلنگدن تفنگ‌های Anschutz حدود ۰٫۰۴۲ اینچ است. سر گلنگدن در تفنگ‌های شخصی‌سازی شده بین ۰٫۰۴۲ تا ۰٫۰۴۴ اینچ خواهد بود. این عدد بسته به تفنگ‌ساز ممکن است بیشتر یا کمتر هم باشد! این اندازه در طول زمان و به خاطر کارکرد و فرسودگی گلنگدن هم تغییر می‌کند، بنابراین با افزایش عمر تفنگ، بررسی اندازۀ سر گلنگدن سودمند خواهد بود. اکثر مهمات با کیفیت، ضخامت لبۀ ثابتی دارند بنابراین به خوبی در سر گلنگدن شما جا می‌شوند.

 

حدسیاتی در مورد ماهیت رابطۀ بین ضخامت لبه و سر گلنگدن وجود دارد. یک نکتۀ مشابه در مورد همۀ مهماتی که شلیک می‌کنید وجود دارد و آن هم این است که ضخامت لبۀ مهمات باید ثابت باشد. رابطۀ بین آن دو به اشتعال و چگونگی خروج گلوله از پوکه پس از اشتعال بر می‌گردد. اگر سر گلنگدن ۰٫۰۴۳ اینچ و ضخامت لبه ۰٫۰۴۰ اینچ باشد ، پوکه هنگام اشتعال برای لحظه‌ای به اندازۀ ۰٫۰۰۳ اینچ به درون گلنگدن برمی‌گردد. اگر سر گلنگدن ۰٫۰۴۴ اینچ باشد، پوکه هنگام اشتعال برای لحظه‌ای به اندزۀ ۰٫۰۰۴ اینچ به درون گلنگدن برمی‌گردد و همینطور الی آخر. آیا این موضوع معنای خاصی دارد؟

بسیاری از تیراندازان معتقدند وقتی فشنگ به سمت سطح گلنگدن حرکت می‌کند، پس دقت تفنگ دچار تغییر شده است. حتی نظریه‌های متعددی دربارۀ ساخت اکشن[۱]/گلنگدن تفنگ حول نوع یا برند خاصی از مهمات و میزان خطای مجاز خط تولید کارخانه وجود دارد. این یعنی سر گلنگدن کوچکتر، احتمالاً ۰٫۰۴۱ اینچ. آیا این کار تأثیر دارد؟

خب افراد همیشه به تلاش خود ادامه می‌دهند، اما هدف اغلب ما این است که با اکشن‌های موجود به ثبات برسیم. (یک نکتۀ ایمنی این که اگر سر گلنگدن بیش از اندازه بزرگ باشد به کشیده شدن پوکه، جدا شدن پوکه و نشت گاز منجر می‌شود. در حالی که اگر سر گلنگدن کوچک باشد مانع از بسته شدن کامل گلنگدن می‌شود و به فشرده شدن گلوله در پوکه و در نهایت به فشار بالاتر هنگام اشتعال می‌انجامد.)

این یک توضیح ساده است و رابطۀ میان ضخامت لبه، سر گلنگدن و محل استقرار گلوله به بحث عمیق‌تری نیاز دارد؛ احتمالاً از سوی فردی با معلومات‌تر از من! با آزمایش دسته‌ای مهمات، به طور پیش فرض آنچه برای تفنگ شما مناسب است را پیدا خواهید کرد. منظور من این است که بررسی ثبات ضخامت لبه در «دستۀ» انتخابی شما زمان‌بر خواهد بود و سؤال اصلی این است که آیا کنار گذاشتن معدود گلوله‌های متناقضی که در یک برند قابل اطمینان پیدا می‌کنید کار درستی است؟

[۱] مکانیزم تفنگ‌های ته پر در استفاده از مهمات

باید بگویم اگر از یکی از سه برند برتر- Eley، Lapua، یا RWS – استفاده می‌کنید، پاسخ این است که احتمالاً آزمایش ضخامت لبه بیهوده خواهد بود!!! تمامی این برندها در محدودۀ خطای مجاز دقیق هستند. بر اساس هزاران گلوله‌ای که سال‌ها پیش آزمایش کردم، اگر شانس داشته باشید شاید در هر ده هزار گلوله یک گلولۀ قابل دور ریختن پیدا کنید. متأسفانه زمانی که برای این کار صرف کردم دیگر بازنمی‌گردد!!! من این کار را کردم تا شما مجبور به انجام آن نباشید!! با این حال دیگران احساس مشابهی ندارند و مرتب مرا از تناقض‌های پیدا شده در ضخامت لبۀ دسته‌های مشخص مطلع می‌کنند. بنابراین انتخاب به خود فرد بستگی دارد!!

همانند تعدادی از ابزارها و فرآیندهای موجود دیگر.

وزن کردن 

وزن کردن – چه چیزی را وزن می‌کنید – قسمت برنجی، گلوله، باروت، موم یا چاشنی. شما نمی‌توانید هیچ یک از عواملی که باعث تناقض در وزن می‌شود را تعیین کنید. در واقع نمونه‌هایی که من آزمایش کردم، که در طول ده سال میزان زیادی است، با ثبات یکسانی مانند سایر فشنگ‌های سنگین‌تر یا سبک‌تر شلیک شدند.

 

آزمایش هم‌مرکزی گلوله – اگر خزانۀ مچ شما به طور مناسب برش خورده باشد، فشنگ و گلوله به درستی در خزانه می‌نشینند. این‌ها ابزار گران قیمتی هستند، اما به نظر من باید به تفنگ خود اعتماد کنید!!!

تمامی این وسایل اندازه‌گیری، آزمایش‌ها، فرآیندها و غیره در ابتدا جذاب هستند، اما با گذشت زمان دشوار می‌شوند. بنابراین اگر از مهمات ارزان استفاده نمی‌کنید، پول و زمان خود را برای این وسایل هزینه نکنید. هر چه باشد وقت طلاست! پیشنهاد می‌کنم پس‌انداز کنید و در کارخانه آزمایش دسته‌ای انجام دهید و اگر چنین امکانی در اختیار ندارید به سراغ توزیع‌کنندۀ خود بروید و دسته‌های موجود را آزمایش کنید.

توصیه می‌کنم حداقل این دو کار را انجام دهید. سایر کارها از بسیاری جهات اتلاف وقت هستند، مگر اینکه احساس می‌کنید لازم است یا از مهمات ارزان قیمت استفاده می‌کنید و آزمایش کردن اندکی به شما کمک می‌کند. صرفاً دربارۀ چگونگی عملکرد دستۀ انتخابی خود در شرایط جوی مختلف آزمایش کنید و اطلاعات بدست بیاورید.

از نظر من آزمایش دسته‌ای – هر طور که انجام شود، چه در کارخانه چه نزد توزیع‌کننده – بهترین انتخاب است! که فقط برای دستیابی به نوعی آزمایش ثبات انجام می‌شود.

 

نمونه‌ مواردی که بررسی لبه چاشنی می‌تواند سودمند باشد

من با یک برند مهمات ارزان‌تر، بدون هیچ فرآیند بازرسی دیگری اقدام به انجام یک آزمایش ضخامت ساده کردم. در بین ۱۰۰۰ فشنگ، گسترۀ ضخامت لبه بین ۰٫۰۳۹ تا ۰٫۰۴۱ اینچ بود. (به نظرم این فرآیند در برند‌های ارزان‌تر اهمیت دارد، چرا که ضخامت لبه نه تنها بین دسته‌ها بلکه بین فشنگ‌های درون یک جعبه هم ممکن است تا ۰٫۰۰۹ اینچ متفاوت باشد). تنها کمی بیش از نصف نمونۀ من با ۰٫۰۴۰ اینچ اندازه‌گیری شد، و من هم همین را می‌خواستم؛ یک اندازه‌گیری با ثبات یا استاندارد، مطابق با مهمات گران‌تری که پیش از آن استفاده کرده‌ بودم. اما این آزمایش به خودی خود نمی‌تواند به عنوان «مهم‌ترین و اساسی‌ترین» در بحث آزمایش‌ها مطرح شود. فکر می‌کنم که خوب و شاید لازم باشد که سایر فرآیندهای آزمایش را نیز در این بحث وارد کنیم.

هدف این آزمایش با مهمات ارزان این است که نشان دهد با در نظر گرفتن گسترۀ ضخامت لبه‌ای که من با آن سر و کار داشتم، اگر ثبات ضخامت لبه آزمایش نشود چه اتفاقی می‌افتد؛ این امر به یک تناقض بالقوه منجر می‌شود و در ریم‌فایر بنچ‌رست ، ثبات از هر چیزی مهم‌تر است. می‌توانید این آزمایش را همانطور که هست بپذیرید: دستۀ ثابتی فشنگ که از ضخامت لبه کنترل شده اند در مقابل گروه دیگری که اصلاً اندازه‌گیری نشده بود. «رشته‌های» روی اهداف کنترلی سؤال‌هایی را دربارۀ باز شدن اندازۀ گروه تیر و دلیل رخ دادن این اتفاق مطرح می‌کنند! اگر شما هم به اندازۀ من تیر منحرف شده در این نمودارهای هدف دارید، شاید ضرر نداشته باشد که برای شروع ضخامت لبۀ مهمات خود را آزمایش کنید. در آزمایش خودم و سایر آزمایش‌ها متوجه شدم که ثبات سر گلنگدن که به ضخامت لبه مرتبط است، به وضوح نقش عمده‌ای در دستیابی به دقت دارد.

در نهایت کار بیشتری از ما ساخته نیست! هیچ راه مطمئنی برای آزمایش مهمات ریم‌فایر با دقت ۱۰۰ درصد وجود ندارد – آزمایش دسته‌ای (Batch testing) مطمئن‌ترین راه برای انجام این کار و انتخاب مهمات است.


 

آزمایشی که در بخش قبلی ذکر کردم تنها برای بررسی جهت تضمین ثبات انجام می‌دهیم، درست مثل سایر فرآیندهایی که در ادامه اشاره می‌کنم. مطمئنم که تعدادی از شما فکر می‌کنید این کار وقت تلف کردن است و این‌ها صرفاً «ابزارهای» دیگری هستند که برای عقب نماندن مجبور هستید بخرید. از برخی جهات با شما موافق هستم. مثل هر چیز دیگری، فقط باید چیزهایی را بخرید که نیاز دارید و اگر با ابزار فعلی خود به خوبی تیراندازی می‌کنید به این کار ادامه دهید! تنها چیزی که در اینجا می‌توانم به شما ارائه کنم گزینه‌ها و فرصت‌هایی برای تضمین هماهنگی هر چه بیشتر تفنگ و مهمات‌ شما هستند.

 

بازبینی بصری مهمات

این روش واضح‌ترین و ارزان‌ترین روش آزمایشی است که می‌توانید در انتخاب مهمات به کار بگیرید. در واقع هیچ هزینه‌ای جز زمان ندارد. از آنجا که ابزارهای بسیار زیادی برای آزمایش مهمات وجود دارد که در اینجا به آن‌ها می‌پردازیم، گاهی اوقات فراموش می‌کنیم که در وهلۀ اول می‌توانیم به حواس خود تکیه کنیم.

پس به دنبال چه هستیم؟ خب اول اینکه لازم نیست این کار را برای تک تک فشنگ‌ها انجام دهید؛ مگر هنگام مسابقه که در آن صورت به نظرم این فرآیند مفید است. صرفاً می‌توانید زمانی که مهمات هنوز داخل جعبه هستند به آن‌ها نگاهی بیاندازید و آن‌ها را در نگه‌دارندۀ پوکه بازبینی کنید. هدف پیدا کردن موارد غیر عادی است! مثلاً موم اضافی روی گلوله یا گلوله‌ای که سرب روی بخش شانه یا دماغه‌اش از بین رفته است، یا هر نوع زدگی در گلوله‌هایی که دماغۀ تخت دارند، آسیب یا خم‌شدگی پوکه و غیره؛ اساساً هر چیزی که ممکن است باعث از بین رفتن ثبات گلوله شود یا نوع احتراق آن در خزانه را تغییر دهد. بیایید رو راست باشیم، اگر مانند تیراندازان سنترفایر هر فشنگ را خودتان پر می‌کردید، آیا سر گلوله و احتمالاً چاشنی را برای آسیب بازبینی نمی‌کردید؟

این یک فرآیند وقت‌گیر است. اما اگر قصد دارید در یک مسابقۀ ملی یا بین‌المللی با هدف تیراندازی در چندین کلاس شرکت کنید، این فرآیند می‌تواند بسیار پیچیده باشد. با این حال دوباره تکرار می‌کنم که ارزشش را دارد. تیراندازان سه وضعیتی را می‌شناسم که برای تضمین سطح بالایی از دقت، این فرآیند و سایر فرآیندهایی که در این مقاله‌ها مطرح شده‌اند را انجام می‌دهند.

 

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن ammountion-2-1.jpg است

هم‌مرکزی مهمات

این مبحث نسبتاً جدید است و خود محصول چند سال است که در بازار ایالات متحده موجود است. این روش در بین تیراندازان ریم‌فایر بنچ‌رست مقبولیت بالایی ندارد اما در چند سال گذشته اندکی موفق بوده و مورد تحسین قرار گرفته است. صادقانه بگویم که تا به حال در بریتانیا وسیلۀ اندازه‌گیری هم‌مرکزی ندیده‌ام و خودم هم تا به حال از آن استفاده نکرده‌ام. منظور این است که چنین وسیله‌ای وجود دارد و به برخی از افراد در تصمیم‌گیری برای استفاده از مهمات در مسابقه کمک می‌کند! ماهیت این محصول بررسی هم‌مرکزی گلوله در پوکه است. برای اطلاعات بیشتر به این تحقیق آنلاین نگاهی بیاندازید : 

A Key to Improved 22 Long Rifle Accuracy Discovered

کار بسیار جالب توجهی است و اغلب بخش‌های آن درست هستند. چند سال قبل، پیش از اینکه وسیلۀ اندازه‌گیری هم‌مرکزی وارد بازار شود آن را خواندم. عمق این تحقیق و یافته‌های برادران نیلسون من را تحت تأثیر قرار داد. با این حال اگر تفنگی با خزانۀ مچ (Match Chambered) داشته باشید، خزانه اساساً پوکه و گلوله را درست در وسط اکشن می‌نشاند. خزانه لوله هر گونه انحراف در خصوص نشست هم مرکزی را اصلاح می‌کند. این هم ممکن است صرفاً «ابزار دیگری» باشد، اما گذشت زمان مشخص می‌کند. مطمئنم اگر افراد با استفاده از این ابزار امتیازهای خوبی کسب کنند، سایرین هم به امید بهبود امتیازهای خود آن را تهیه می‌کنند. با قیمت ۳۶۵ دلار آمریکا، این ابزار را نمی‌توان به راحتی و بدون دلیل خرید.

 

طول مهمات (COL)

آسان‌ترین روش اندازه‌گیری طول مهمات‌ به ابزاری غیر از یک کولیس مدرج ساده نیاز ندارد. می‌توانست ضمایم یا راهنماهای زیادی برای این کار وجود داشته باشد، اما ممکن بود به جای تأیید طول مناسب مهمات باعث آسیب رساندن به آن‌ها شود. COL مخفف عبارت Cartridge overall length می باشد ، در واقع طول کلی هر یک عدد فشنگ است. این اندازه از طریق اندازه‌گیری استاندارد فشنگ ۲۲٫ تعیین می‌شود. همچنین می‌توانید خودتان خزانه را اندازه‌گیری کنید یا از یک گان اسمیت ماهر کمک بگیرید تا ببینید اندازۀ خزانۀ تفنگ شما برای نشست کامل گلوله مناسب است یا خیر؟

همانطور که در تصویر می‌بینید حداکثر اندازۀ مهمات ۲۲٫ با اندازه‌های استانداردی که در مغازه‌ها می‌بینیم اندکی تفاوت دارد. با این اطلاعات می‌توانید به وضوح بفهمید که چرا بین برندهای مختلف تفاوت وجود دارد. این موضوع ممکن است هنگام تیراندازی تفریحی با روگر ۲۲/۱۰ تأثیر زیادی نداشته باشد، اما در تفنگ مسابقه می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

همانطور که در تصویر می‌بینید حداکثر اندازۀ مهمات ۲۲٫ با اندازه‌های استانداردی که در مغازه‌ها می‌بینیم اندکی تفاوت دارد. با این اطلاعات می‌توانید به وضوح بفهمید که چرا بین برندهای مختلف تفاوت وجود دارد. این موضوع ممکن است هنگام تیراندازی تفریحی با روگر ۲۲/۱۰ تأثیر زیادی نداشته باشد، اما در تفنگ مسابقه می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

واضح است که آزمایش دسته‌ای (batch testing) از طریق انتخاب مهمات مناسب برای تفنگ‌تان تا حدی نیاز به این آزمایش و دیگر آزمایش‌ها را برطرف می‌کند، اما اگر به دنبال تفاوت‌های موجود در آن دسته باشید این آزمایش همچنان به کار می‌آید. همچنین آزمایش دسته‌ای خرج خرید بیشتر از ۵۰۰۰ فشنگ را روی دست شما می‌گذارد و با اینکه نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود، هر کسی نمی‌تواند از پس چنین هزینه‌ای بربیاید.

طول فشنگ از چند منظر می‌تواند بر دقت تأثیر بگذارد؛ جایی که سر گلوله در خان لولۀ تفنگ قرار می‌گیرد (نشست گلوله) یا مسافتی که گلوله باید درون خان لولۀ تفنگ بپرد. سازندۀ مهمات‌ شما فرآیندهای تولیدی دقیق و نوعی آزمایش برای طول کلی فشنگ (COL) تنظیم کرده است، اما اگر از یک برند غیر مسابقه‌ای استفاده می‌کنید، به گونه‌ای ساخته شده‌ است تا داخل خزانه‌های مختلفی قرار بگیرد که ممکن است کمی تنگ یا کمی گشاد باشد!

تکرار می‌کنم اگر خودمان مهمات‌مان را پر کنیم ( مانند تیراندازان بنچ رست سنترفایر)، روش‌های آزمایش متفاوتی را برای تضمین دقت در بالاترین سطح بکار خواهیم گرفت، از بررسی سر گلوله‌ها گرفته تا بررسی طول کلی فشنگ (COL). فقط به این خاطر که خودمان مهمات را تولید نمی‌کنیم، هر بار به تولیدکنندگان مهمات ریم فایر متکی هستیم تا این کار را به درستی برای ما انجام دهند. اکثر اوقات همینطور است و آن‌ها همین کار را انجام می‌دهند. اما با وجود همۀ این فرآیندهای آزمایش، باید به دنبال بررسی آن یک درصدی از مواقع باشیم که این اتفاق نمی‌افتد. (معمولاً هم همان یک درصد است که تعیین کننده است!! همگی این را تجربه کرده‌ایم). شاید همۀ این‌ها کمی سختگیرانه به نظر برسد، اما تجربۀ دیگران و همچنین تجربۀ خود من نشان می‌دهد که برخی از این فرآیندها که معمولاً ارزان‌تر هم هستند کارسازند. به خود شما بستگی دارد که آیا صرف وقت اضافی یا در مواردی پول اضافی ارزشش را دارد یا نه. جایی که انتخاب مهمات درست ، تعیین کننده رتبه شما و تیم تان در بین ۱۲۰ تیرانداز دیگر یا تعداد بیشتر است. 

 


احتمالاً در این مقاله‌های کوتاه بیشتر از اینکه جواب ارائه کنم سؤال مطرح کرده‌ام و به خاطر این موضوع معذرت می‌خواهم. همینطور ممکن است چیزی را از قلم انداخته باشم، اما مطمئنم که اگر چنین باشد به من اطلاع می‌دهید. با این حال به نوعی ماهیت تیراندازی همین است، خصوصاً از منظر دقت. پاسخ یک سؤال را به عهدۀ شما می‌گذارم. آیا مهمات را در شرایط مختلف از جمله سرد، گرم، مرطوب و غیره آزمایش کرده‌اید؟ فرقی نمی‌کند که در میدان تیر خود یا در محلی متفاوت آزمایش کنید. استفاده از مهمات در شرایط سرد یا مرطوب در مقایسه با آب و هوای گرم‌تر یا خشک‌تر می‌تواند تأثیرات بسیار متفاوتی بر محل اصابت آن داشته باشد. برای مثال تیراندازی در باران عموماً باعث می‌شود تیرها بالاتر بروند!

آزمایش مهماتی که استفاده می‌کنید سودمند است، چرا که می‌توانید رفتار مهمات در شرایط مشخص را تخمین بزنید. امیدوارم از نوشتار به همین نتیجه رسیده باشید، چرا که لزوماً محصولاتی که می‌توانند به شما کمک کنند مهم نیستند، بلکه آگاهی از عملکرد مهماتی که برای تیراندازی انتخاب کرده‌اید و نحوۀ کارکرد آن با تفنگی که برای شلیک استفاده می‌کنید اهمیت بیشتری دارد. از نظر من این اولین مرحله در رسیدن به دقتی است که همگی نیازمند آن هستیم. تا دفعۀ بعد تیراندازی خوب و دقیقی داشته باشید!

یک پاسخ

 1. عرض سلام…
  تشکر بابت مطلبی که درج کرده بودید..
  یه پیشنهاد :
  همونطور که میدونید، اکثر مرمی‌ها جدید دارای یه حفره در نوک هستند..
  که یا فابریک یا به صورت دستی ایجاد میشه..
  که اثرات خوبی در شلیک داره..
  پیشناهاد میدم شما هم این مورد رو امتحان کنین ..
  و مقایسه کنید بین مرمی‌ها معمولی و مرمی گود ‌..
  موفق باشید..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

عضویت

این زمینه الزامی است.
این زمینه الزامی است.
این زمینه الزامی است.