تجهیزات بنچ رست ریم فایر

در این مقاله سعی داریم تا دید خود را نسبت به تجهیزاتی که برای تیراندازی بنچ رست ریم فایر می توان انتخاب و استفاده نماییم ، بازبینی کنیم. معمولا تیراندازانی که به تازگی وارد این ورزش می شوند ، اطلاعات مرتبط با تجهیزات را از منابع مختلفی جمع آوری می کنند. وبسایت  WRABF وERABSF  و البته وبسایت های دیگر که عمدتا دارای فروم های گفتگویی است که موضوعات مختلفی در این زمینه را شامل می شوند.  

در ادامه مقاله به عنوان یک یادآوری در مورد انواع تجهیزاتی است که می توانید برای تیراندازی بنچ رست ریم فایر از آنها استفاده کنید ، خواهیم پرداخت. در مقاله های قبلی اطلاعات مربوط به تکنیک ها و تنظیم تجهیزات شما را پوشش داده و این کار را ادامه خواهم داد.

این چند کتاب مورد علاقه من برای خواندن و جمع آوری اطلاعات از آنها است :

The Ultimate in Rifle Accuracy by Glenn Newick –

Rifle Accuracy Facts by Harold Vaughn –

The Benchrest Shooting Primer –Precision Shooting Magazine –

 خوب است که بگوییم نیاز به آن داریم که کتابی مخصوص بنچ رست ریم فایر نوشته شود ، زیرا تفنگ ها ، مهمات و تکنیک های ریم فایر با تیراندازی سنترفایر فرق دارد . احتمالا بعد از مسابقات جهانی چند نفر دیگر نیز بیشتر به این ایده بپردازند. ما با امید زندگی می کنیم! بیشتر منابع در خصوص بنچ رست سنترفایر هستند و داشتن یک منبع جامع در خصوص ریم فایر یک فرصت خوب محسوب می شود.

تفنگ های ریم فایر Rifles

هر نوع تفنگ سفارشی یا تفنگ های تیراندازی سه وضعیت ریم فایر برای شروع در کلاس هاس ریم فایر unlimited ( مناسب هستند. اگرچه ممکن است برخی تغییرات برای تیراندازی از روی رست نیاز باشد. بخش جلویی قنداق باید حالت صاف داشته باشد یا به صورت نیم گرد و ماسب برای قرارگیری روی کیسه شن های متناسب با شکل این بخش از قنداق باشند. 

برخی تولید کنندگان تفنگ ، مدلهایی با مشخصات متفاوت برای کلاس unlimited تولید می کنند. همچنین برخی نیز تفنگ هایی با مشخصات پایه برای تیراندازی بنچ رست دارند. مدل موفق آنشوتز BR50، یکی از مدل های ویژه بنچ رست بود که متاسفانه دیگر تولید نمی شود. شرکت آنشوتز مدل های پیشنهادی بنچ رست دارد که دارای قنداق هایی با قابلیت تنظیمات در بخش های مختلف آن می باشند. بیشتر تیراندازان ترجیح می دهند که از یک قنداق با بدنه یکپارچه کامپوزیت یا چوب استفاده کنند. بنابراین شاید انتخاب تنها خرید بدنه و لوله باشد و بعد می توان قنداق ویژه بنچ رست برای آن سفارش داد.

J.G. ANSCHÜTZ GmbH & Co. KG - Small Bore Target Rifles

تولیدکنندگان دیگری مانند فینورک بائو ، والتر ، کریکو و چند شرکت دیگر ، مدلهای مناسبی برای استفاده در بنچ رست ریم فایر دارند. همچنین گان اسمیت هایی نیز به صورت سفارشی تفنگ های مخصوص بنچ رست برای شما آماده می کنند.

در مسابقات بنچ رست ریم فایر WRABF چند کلاس وجود دارد که نوع مدل تفنگ و یا انتخاب نوع قنداق نیز متاثر از این کلاس هاست. در کلاس لایت ورمینت که وزن تفنگ و تجهیزات نصب شده محدود به ۱۰٫۵ پاوند ( ۴٫۷۶۲ کیلوگرم) است ، مجموعه ای از تفنگ ها قابل خرید است . بسیاری از مدل های CZ مناسب این کلاس هستند و با دوربینی سبک تر می توان آنها را در کلاس اسپورتر هم استفاده کرد. به یاد داشته باشید که وزن با همه تجهیزات نصب شده بروی تفنگ محاسبه می شود مثل دوربین و دیگر قطعات نصب شده بر روی تفنگ یا لوله. هر تفنگی که انتخاب می کنید ، یکی از مواردی که باید در نظر بگیرید این است که تفنگ دارای ماشه با کیفیت باشد یا قابلیت تعویض آن وجود داشته باشد. ماشه خوب با وزن ماشه ای پایین تر از ۱/۱٫۵ اونس یک فاکتور اساسی در داشتن تفنگ دقیق است. 

همانند کلاس لایت ورمینت ، در کلاس اسپورتر نیز می توان از انواع مختلفی از تفنگ ها استفاده کرد ( با در نظر گرفتن اینکه تفنگ دارای ماشه با کیفیت و یا قابل تعویض باشد). طبق قوانین مسابقات ، بزرگنمایی دوربین در این کلاس دارای محدودیت است ، حداکثر بزرگنمایی ۶٫۵X و شما باید چک کنید که چه وزن دوربینی برای استفاده در این کلاس نیاز دارید. بسیاری از سازندگان سلاح های گرم ، تفنگ هایی برای کلاس اسپورتر به صورت مدل های بولت اکشن تولید می کنند. 

در کلاس هوی ورمینت Haevy Varmint محدوده وزنی به ۱۵ پاوند ( ۶٫۸۰۳ کیلوگرم) محدود شده است. دراین محدوده می توان از قنداق های مختلف و دوربین با وزن های بالاتری هم استفاده کرد. بسیاری از تفنگ هایی که در کلاس LV قابل استفاده هستند در این کلاس نیز می توان استفاده کرد. 

اگر بعد از خرید تفنگ به فکر تهیه یک قنداق بنچ رستی هستید ، تولیدکنندگانی هستند که در این زمینه فعالیت می کنند مثل    Macmilan  و Shehane در ایالات متحده و Cicognani در ایتالیا ، همینطور می توانید خودتان نسبت به ساخت قنداق بنچ رست برای تفنگ تان اقدام کنید. به غیر از شرکت هایی مثل تولیدکنندگانی که ذکر شد ، افرادی هم هستند که به صورت ویژه اقدام به ساخت قنداق می کنند.

مهمات ریم فایر Ammunition

مدل های مختلفی از مهمات ریم فایر کالیبر .۲۲ در بازار وجود دارد. اینجاست که شما باید به بهترین وجهی که می توانید برای مهمات انتخابی هزینه کنید. نوع مهمات انتخابی شما به نوع تفنگ شما نیز بستگی دارد! آنچه که شما باید به دنبال آن باشید این است که چه مهماتی با تفنگ شما سازگاری بیشتری دارند و در تست های مختلف همواره گروه تیر جمع تری نسبت به سایر برندها یا دسته های فشنگ دارند. همینطور باید مطمئن باشید که دسترسی آسان و همیشگی به آن مدل فشنگ و یا دسته (Batch) خاص از یک برند را دارید. 

 از برندهای موفق و مدل های مختلف آنها می توان به این موارد اشاره کرد : 

برند ELEY مدلهای Tenex و Match :
برند Lapua مدل های Midas و Xact :

برند RWS و مدل R50 :

انتخاب یکی از این موارد برای تفنگ شما ممکن است فرایند طولانی داشته باشد و نیازمند آزمایش و بررسی های کافی است. تحقیقات و بررسی های متعددی در اینترنت وجود دارد که می توانید آنها را جستجو کنید ، پیشنهاد می شود که به وبسایت سازندگان این برندها مراجعه و نسبت به بررسی مهمات مذکور اقدام نمایید. 

 

تجهیزات جانبی برای مهمات

دقت مهمات به طور مداوم در حال بهتر شدن هستند. تجهیزات جانبی متعددی وجود دارند که به شما کمک می کنند تا از سلامت و دقت ساخت آنها در همه اوقات مطمئن باشید. ابزاری مانند گیج های هم مرکز (Concentricity gauge) که برای اندازه گیری هم مرکزی بدنه و مرمی فشنگ بکار برده می شود. این نوع گیج کاربرد زیادی در بنچ رست سنترفایر دارد. قرار گرفتن مرمی (Bullet) با بدنه فشنگ در یک راستا اهمین زیادی در دقت مهمات دارد. تصاویری از چند نمونه از این گیج را در ادامه می بینید. 

نوع دیگری از گیج نیز بکار برده می شود که کاربرد آن بررسی ضخامت بخش چاشنی فشنگ می باشد. گرچه این این اختلافات اندازه در بخش لبه چاشنی کوچک است ولی تاثیر جزیی نیز دارد. بدین معنی که سر مرمی فشنگ می تواند نزدیک یا دورتر از خان کشی لوله قرار گیرد که در دقت شلیک موثر است. 

همینطور ترازوهای دیجیتال دقیق به شما در دسته بندی وزنی یک دست مهمات کمک می کنند. استفاده از این ابزار به شما در رسیدن به شلیک های دقیق و یک دست در یک دسته بندی ( یک سری بچ نامبر) از فشنگ ها کمک می کنند. 

تجهیزات جانبی تفنگ ها

بارل تیونرها ابزاری هستند که در سر لوله یا در طول لوله تفنگ ها نصب می شوند. آنها در واقع وزنه لوله های پیشرفته ای هستند که بر روی هارمونیک لوله موثر هستند. استفاده از بارل تیونرها باعث افزایش دقت مهمات در دسته بندی های خاص می شوند. بارل تیونرها محصولات گران قیمتی هستند که استفاده از آنها به یک عادت و نیاز تبدیل شده است. برای اطلاعات بیشتر از این ابزار می توانید به مقاله بارل تیونرها در بنچ رست ریم فایر مراجعه نمایید. 

استفاده از جعبه مهمات با کیفیت برای استفاده در مسابقات نیز مفید است. بدین صورت مهمات به صورت آماده و به آسانی در دسترس است. این جعبه ها می توانند از پلاستیک تا جعبه های چوبی سفارشی و خاص باشند. این بستگی به هزینه ای دارد که شما انجام می دهید. بدیهی است که هزینه ای که یکبار برای این وسیله صرف می شود ، ارزشمند است.

و در نهایت پرچم های بادنما ابزار مفیدی هستند که قبلا در سری مقالات آشنایی با پرچم های بادنما به بررسی اصول استفاده از آنها پرداخته ایم. این ابزار به شما کمک می کنند تا بادخوانی بهتری داشته باشید و مهارت تیراندازی شما را به سطوحی بالاتر توسعه می دهند.

تهیه سه تا پنج بادنما همراه با بادسنج برای تیراندازی بنچ رست ریم فایر مفید است. شما می توانید از طرح های آماده بازار این ابزار را تهیه کنید یا مدل هایی برای خودتان بسازید. 

رست Rest

رست ها در شکل و مدل های مختلفی با قیمت های متفاوتی در بازار وجود دارند. مدل های ارزان تر همیشه برای شروع تیراندازی بنچ رست مفید هستند ولی با پیشرفت در بنچ رست قطعا نیاز به رست های بهتر و با کیفیت تر را احساس می کنید. توصیه می کنیم که رست با کیفیت و با عملکرد خوب تهیه کنید. 

بسیاری از رست های ارزان قیمت ، محدودیت هایی در حرکت های عمودی و افقی دارند. عملکرد حرکتی افقی در رست یک نقطه قوت است ، امروزه بیشتر رست ها این امکانات را دارند. همینطور رست های کواکسیال نیز در دسترس هستند که مکانیسم متفاوتی از رست های معمول قبلی را به کاربران ارایه می دهند. 

سند بگ ها به صورت معمول از جنس چرم و یا الیاف پارچه ای تهیه می شوند. انتخاب بین این دو بستگی به قنداق و تجربیات شخصی شما دارد. یک سطح تراز خوب بر روی رست جلویی – کیسه شن جلویی – ضروری است تا از قرارگیری تراز تفنگ بر روی رست ها مطمئن شوید. گاهی ممکن است بسته به محل و ارتفاع قرارگیری اهداف و یا شکل میزها ، از صفحات ارتفاع دهنده –   Spacer  استفاده کنید. همیشه چند صفحه مختلف برای این کار به صورت آماده داشته باشید. این صفحات می تواند از چرم ، چوب و یا صفحات لاستیکی ساخته شوند. من همیشه چند صفحه لاستیکی یا چوبی به اندازه کف کیسه شن خود در بین ابزارم نگهداری می کنم. 

 

دوربین تفنگ

در تیراندازی بنچ رست ، تفنگ ها به دوربین نیاز دارند! دوربین هایی با بزرگ نمایی بیشتر برای بنچ رست بهتر هستند. البته در کلاس اسپورتر شما محدودیت در استفاده از بزرگنمایی بالاتر از ۶٫۵X را دارید. در کلاس لایت و هوی ورمینت با توجه به وزن مجاز تجهیزات خود ، دوربین مناسبی انتخاب کنید. دوربین های معمول مورد استفاده حدودا از ۴۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار قیمت دارند. شما باید تصمیم بگیرید که چه مدلی بسته به نیازتان ، برای شما مناسب است.

مواردی که باید به آنها توجه کنید این است که وزن دوربین را در نظر بگیرید ، کیفیت بدنه و لنزها را در نظر گرفته و بررسی کنید. نکات مهم دیگر کیفیت پارالکس دوربین و محل قرار گیری آن بر روی بدنه دوربین است. اگر در فواصل مختلف تیراندازی می کند ، دوربین هایی با پارالکس از بغل انتخاب بهتری هستند.

همچنین رتیکول دوربین نیز نکته مهمی در بنچ رست می باشد ، رتیکول های کراس هایر ساده یا دات برای بنچ رست بهتر هستند. دوربین با تصویر شفاف و با وضوح بالا و رتیکول کراس هایر ، تصویری واضح از هدف به شما می دهد.

پایه دوربین تفنگ

استفاده از پایه دوربین های با کیفیت و خوب برای نصب دوربین بر روی تفنگ شما ضروری هستند. انتخاب نوع پایه به ریل نصب دورین تفنگ شما و قطر بدنه دورین شما بستگی دارد. بیشتر پایه های دوربین مورد استفاده در بنچ رست ریم فایر از آلومینیوم ساخته می شوند. پایه های استیل بهتر هستند ولی قیمت بالاتری دارند همینطور وزن بیشتر. در زمان نصب دوربین ، پایه ها را بیش از اندازه سفت نکنید ، این کار باعث آسیب به بدنه و یا اجزای داخلی دوربین می شود. همینطور پایه دوربین ها را به صورتی نصب کنید که حرکت گلن گدن تفنگ محدود نشده و یا با دوربین برخورد نداشته باشد. در صورت لزوم از پایه های بلندتر و یا تبدیل افزایش ارتفاع بر روی ریل تفنگ استفاده کنید. 

همینطور استفاده از ترازهای دوربین و تراز نصبی بر روی پایه دوربین ها برای اطمینان از اینکه تفنگ به صورت تراز بر روی رست ها قرار گیرد ، مفید است. این ابزار ارزشمندی هستند  تا اطمینان حاصل شود که تمام تجهیزات شما به درستی تنظیم شده اند.

تجهیزات تنظیف تفنگ ریم فایر

آخرین مورد و نه مهمترین آنها ، تنظیف لوله تفنگ ریم فایر و شیوه انجام آن است. همانطور که در مقاله ها و توضیحات دیگر هم عمل کردم ، بجای اینکه از ابزار متنوعی که در بازار وجود دارد استفاده کنید اینجا سعی می کنم آنچه را که شخصا دوست دارم را به شما پیشنهاد کنم.
می توانید از نمدهای تمیزکننده VFG استفاده کنید که در دو نوع استاندارد و فشرده در بازار در دسترس هستند. مدل فشرده عناصر برنزی را در نمدها جاسازی کرده است و نوع استاندارد که نوع نرم تر آن بوده و برای مراحل پایانی تمیز کردن از آن می توان استفاده کرد. می توانید برای مراحل اولیه از روغن ها و محلوله های تمیز کننده مخصوص برای آغشته کردن این نمدها استفاده نمایید. برای استفااده بر روی میله های تمیز کننده (Cleaning Rod) نیاز به آداپتورهایی دارید.به وب سایت های شرکت های تولید کننده این ابزار نگاهی بیندازید زیرا ارزش مرور  کردن را دارد

میله های تنظیف 

این میله ها ابزار مهمی هستند که بتوان مراحل تنظیف لوله تفنگ را به درستی انجام داد. میله هایی که من تمایل به استفاده از آنها را دارم ، پارکر هیل است . این ملیه ها روکشی پلاستیکی دارند که من ترجیحا آنها را برمی دارم.میله های هیل پارکر در زیر پلاستیک بسیار سخت و بسیار خوب ساخته شده اند. هنگام تمیز کردن از یک راهنمای میله در تفنگ خود استفاده کنید.

هنگام تمیز کردن از یک راهنمای میله در تفنگ خود استفاده کنید. این راهنماها می توانند یکی از تولیدات سازنده میله تنظیف باشند یا از برند دیگری تهیه کنید. یا حتی به صورت سفارشی با توجه به اکشن و بدنه سلاح خود تهیه کنید. آنها ابزار مهمی هستند بنابراین یکی از آنها را تهیه کنید. 

 

 

 


و سخن آخر ، چرا که این مقاله از برخی جهات درباره آن است! با آنچه در اختیار دارید به پیش بروید! سرگرم کننده و اعتیاد آور است. همه ما با ابزار مقدماتی شروع می کنیم و صادقانه می گویم این واقعا جالب است که با تفنگ های پایه و معمول ، امتیاز خوبی بگیریم. بسیاری از مردم این کار را به طور منظم انجام می دهند. اگر در این ورزش تازه وارد باشید می توانید یکی از آنها باشید!


مجله تیرانداز بنچ رست 

ترجمه و ویرایش : صادق قرنجیکی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

عضویت

این زمینه الزامی است.
این زمینه الزامی است.
این زمینه الزامی است.