معرفی کرنوگراف FX

زمانی که به تیراندازی بنچ رست و دقیق بپردازیم ، ناگزیر از تنظیمات و تغییرات بر روی سلاح های خود خواهیم بود. برای سنجش سرعت خروجی و دقت عملکرد تفنگ، نیاز به دستگاه کرنوگراف داریم. کرونوگراف ابزاری اساسی است که برای به حداکثر رساندن دقت تفنگ مورد نیاز است. در این مقاله به معرفی و بررسی اولیه از کرنوگراف FX خواهیم پرداخت.

این کرنوگراف محصول کمپانی FX Airguns ، مدتی است که وارد بازار ایران شده است و مورد استفاده تیراندازان قرار گرفته است. FX Pocket Chronograph ، دستگاه کرنوگرافی است که بر اساس سیستم رادار کار می کند. ابتدا نگاهی به معرفی این کرنوگراف توسط شرکت سازنده FX Airguns خواهیم داشت.  

معرفی کرونوگراف FX جدید

تیراندازان تفنگ های بادی می خواهند از سرعت و توان خروجی تفنگ خود مطلع شوند. این امر به ویژه در مورد تفنگ های FX Airguns که امکان تنظیم ، تغییر کالیبر و تغییر لاینر لوله های مختلفی را فراهم می کند ، بسیار مهم است.

در دنیای کرونوگراف ها، شما واقعاً فقط دو گزینه دارید: سیستم های پیچیده گران قیمت که بیشترین امکانات با توجه به نیازمندی شما را دارند، اما هزینه تهیه آنها بسیار زیاد است. یا مدل های ارزان تر قیمت تری هستند، که قابلیت حمل ( پرتابل بودن) مناسبی ندارند، به نور حساس هستند و یا برای کارکرد نیاز به نور دارند. با توجه به نوع استفاده هم امکان شکستن یا برخورد ساچمه به آنها زیاد است.

کمپانی FX Airguns همیشه به دنبال راه هایی برای ایجاد تحول و بهبود تجربه مشتریان می باشد. ما تصمیم گرفتیم راهی برای ارائه بهترین حالت از این دو دنیای متفاوت کرنوگراف ها داشته باشیم. کرونوگرافی با کیفیت بالا که به طرز شگفت انگیزی مقرون به صرفه است.

ویژگیهای کرنوگراف 

کرنوگراف FX ، بر اساس سیستم رادار بیسیم کار می کند، هم قابلیت حمل آسانی داشته و هم دارای ویژگیهای کاربردی زیادی است. FX Radar از طریق بلوتوث با تلفن هوشمند شما ارتباط برقرار می کند. این برنامه (هم برای iOS و هم برای آندروید موجود است) سرعت تفنگ شما را بر اساس واحد های مختلفی مانند MPS ، FPS و … نشان می دهد، شات استرینگ تیراندازی شما را ذخیره می کند ( به راحتی قابل کپی و ارسال در محیط های مختلفی هستید و یا می توانید از طریق ایمیل ارسال نمایید) و حتی قدرت سر لوله تفنگ شما را (در هر دو پوند یا ژول) از مجموع تیراندازی ها نشان می دهد {معدل قدرت خروجی کل شلیک ها در یک شات استرینگ}.

کاربران کرنوگراف FX می توانند پروفایل های مختلفی برای تفنگ های خود بر اساس کالیبر، نوع ساچمه مورد استفاده و … تعریف و ذخیره نمایند. بنابراین شما به راحتی می توانید از کرنوگراف FX برای تمام نیازهای تفنگ بادی خود استفاده کنید. انتظار می رود به روزرسانی های بعدی برنامه FX Radar انجام شود تا همه کاره بودن برنامه رشد و گسترش یابد.

کرنوگراف FX برای چه تفنگ هایی می توان استفاده کرد؟

به خاطر داشته باشید کرنوگراف FX، فقط برای استفاده از تفنگ های بادی با قدرت بالا یا اصطلاحا High Power نیست. هر پرتابه ای که با سرعت ۱۰۹۹ فیت بر ثانیه حرکت می کند با دقت قابل ردیابی است. Pocket Chronograph برای تیراندازی با کمان، تفنگ CO2 و تپانچه، ایرسافت، تیرکمان اسباب بازی، تفنگ های پینت بال و … مناسب است.از آنجایی که کرنوگراف FX از فناوری رادار استفاده می کند، در هر شرایط آب و هوایی حتی در نیمه شب کار خواهد کرد. برخلاف سایر کرنوگراف ها، به هیچ منبع نور خارجی نیازی نیست!

به سادگی کرنوگراف را در زیر سر لوله تفنگ قرار دهید، برنامه FX Radar را بر روی تلفن خود اجرا و شروع به تیراندازی کنید زیرا تلفن شما، شات استرینگ و سرعت شلیک ها را لیست می کند ( یا با فعال کردن گزینه صدا می تواند آنها را بخواند، در این حال نیازی به نگاه کردن مداوم به صفحه گوشی را نخواهید داشت).

شما با خوشحالی کرونوگراف قدیمی خود را کنار می گذارید و به راحتی این کرونوگراف را در کیف اسلحه خود قرار می دهید. یا فقط به معنای واقعی کلمه آن را در جیب خود می گذارید. ( اشاره به نام این دستگاه که کرنوگراف “جیبی” FX است)

مشخصات فنی کرنوگراف FX

تا اینجا ، شرکت FX توضیحات بسیار خوبی در زمینه قابلیت های کرنوگراف خود و نیز ویژگی های مختلفی که می تواند مورد توجه طیف وسیعی از کاربران باشد ، داشته است. مشخصات فنی این دستگاه را می توان در لیست زیر مشاهده کرد :

 • ابعاد : ۷۲*۷۰*۴۲ میلیمتر

 • وزن : ۱۳۳ گرم

 • رابط : بلوتوث

 • برنامه هوشمند : سیستم عامل IOS و آندروید

 • نام برنامه : FX Radar

 • فناوری مورد استفاده برای سنجش سرعت : رادار داپلر

 • حداکثر دامنه سنجش سرعت : ۳۳۵ متر بر ثانیه

 • منبع انرژی : سه عدد باطری AAA

 • پایه برای اتصال : یک پایه V شکل که امکان نصب بر روی لوله تفنگ را به شما می دهد.

همچنین یک آداپتور ویژه برای نصب بر روی سه پایه نیز می توان برای این دستگاه استفاده کرد ( شامل پکیج فروش نبوده و باید جداگانه تهیه شود اما در برخی بازارها همراه با دستگاه به فروش می رسد). برنامه مخصوص کرنوگراف با نام FX Radar به راحتی قابل دانلود از Play Store و App Store ، برای دو سیستم عامل موبایل اندروید و IOS می باشد.

بررسی عملکرد کرنوگراف FX

به عنوان تیرانداز بنچ رست تفنگ بادی ، همیشه در حال تحقیق و توسعه دقت تفنگ هایم هستم. برای سنجش سرعت خروجی و دقت عملکرد تفنگ نیاز به دستگاه کرنوگرافی داریم. کرونوگراف ابزاری اساسی است که برای به حداکثر رساندن دقت تفنگ مورد نیاز است. استفاده از یک دستگاه دقیق و البته با هزینه مناسب یکی از نیازهای اساسی است که برای این تنظیمات لازم است.

به لطف یکی از دوستان تیرانداز، یک دستگاه کرنوگراف FX برای بررسی و آزمایش در اختیارم قرار گرفت. همینجا از آقای ابوالقاسم احمدی برای ارسال دستگاه کرنوگراف تشکر می کنم. در حال حاضر، کرنوگراف FX در ایران با قیمتی بین ۶٫۵۰۰٫۰۰۰ تا ۷٫۰۰۰٫۰۰۰ به فروش می رسد.

بسته بندی دستگاه 

بسته بندی دستگاه بسیار ساده است! یک کارتن کاغذی در اندازه خود دستگاه که داخل آن تنها کرنوگراف FX قرار گرفته است! خبری از راهنمای استفاده و یا متعلقات اضافه برای دستگاه نیست. منبع تغذیه و انرژی دستگاه از سه عدد باتری قلمی تامین می شود. محل قرارگیری باتری ها در بخش پشتی دستگاه با یک درپوش پلاستیکی پوشانده شده است. این درپوش به وسیله یک پیچ کوچک به بدنه محکم می شود.

کرنوگراف FX ، دارای بدنه ای کوچک و مربعی شکل است. در بخش پشتی دستگاه علاوه بر درپوش محل قرار گیری باطری ها، تنها یک دکمه برای راه اندازی و خاموش کردن دستگاه تعبه شده است. یک چراغ نشانگر که وضعیت روشن بودن و یک چراغ نشانگر میزان قدرت باتری در کنار دکمه پاور قرار دارد.

 


نصب و راه اندازی برنامه FX Radar 

ابتدا برنامه FX Radar را از پلی استور بر روی گوشی آندرویدی خودم نصب کردم (برای گوشی های IOS باید از  اپ استور، نرم افزار را دریافت کنید). ابتدا کلید روشن شدن دستگاه را فعال می کنیم، دراین حالت چراغ نشانگر به رنگ سبز نشان داده می شود. برای اتصال بلوتوث دستگاه خود را روشن نموده و به FX Radar متصل می شوید.

با یک بار Pair شدن دستگاه، در استفاده های بعدی نیازی به Pairing دوباره نمی باشد. برای اتصال دستگاه های اندرویدی لازم است که گزینه لوکیشن دستگاه در حالت روشن باشد. در غیر اینصورت نرم افزار به درستی کار نمی کند و سرعت شلیک خوانده نمی شود!

برنامه FX Radar امکانات زیادی برای استفاده در اختیار کاربر قرار می دهد. در زمان اولین اتصال، برنامه به صورت یک راهنمای سریع و طی اسلایدهایی نحوه کار با برنامه و نیز استفاده از دستگاه را توضیح می دهد. ( به همین دلیل در بسته بندی دستگاه، راهنمای استفاده ای وجود ندارد. راهنمایی ها در داخل تلفن همراه شماست!)

بعد از شروع برنامه و اسلایدهای آموزش استفاده از برنامه ، صفحه ی رجیستر کردن برنامه ظاهر می شود:

در اسمارت فون های اندرویدی، تنظیمات لوکیشن گوشی باید روشن شود تا امکان اتصال کامل بین دستگاه کرنوگراف و گوشی تلفن شما برقرار گردد. 

برنامه شامل پنج منو می باشد که از این قرار هستند: صفحه اصلی، پروفایل ، شات استرینگ و نتایج کرنوگرافی، تنظیمات پروفایلها و تنظیمات بیشتر می باشد. 

منوی پروفایل ها

یکی از نکات خوب برنامه، امکان ایجاد پروفایل های متفاوت برای چند مدل تفنگ است. به صورت پیش فرض برنامه پلتفرم هایی بر اساس سرعت شلیک تفنگ های بادی، ایرسافت و …. را در اختیار شما قرار می دهد. در صورتیکه پروفایل اختصاصی نداشته باشید، برای تفنگ های PCP با قدرت بالا ، گزینه آخر را انتخاب نموده و فقط اطلاعات وزن ساچمه و کالیبر را وارد می کنیم.

اگر بیش از یک تفنگ بادی دارید ، می توانید با ساخت پروفایل های مجزا برای هر کدام از تفنگ های خود، در زمان کرنوگرافی، تنها مدل مورد نظر را انتخاب می کنید. نیازی به وارد کردن مقادیر وزن و مدل ساچمه نخواهید داشت. در تصویر بالا می بینید که چند پروفایل جدید ایجاد شده است. هر کدام از این پروفایل ها تنظیمات مرتبط با همان تفنگ قرار دارد. 

منوی تنظیمات پروفایل 

این بخش از برنامه، گزینه های متنوعی برای تنظیم پروفایل سلاح های شما دارد. زیرگزینه های مهم را باهم مرور می کنیم. در اولین بخش که به تنظیمات عمومی پروفایل مربوط است می توانید اسمی برای پروفایل انتخاب نمایید. بعد از آن محدوده سرعت دهانه تفنگ را از میان گزینه های موجود انتخاب نمایید. در پروفایل هایی که ایجاد کردم، گزینه آخر یعنی تفنگ هایی با قدرت های پاور برای تفنگ های ۵٫۵ کلاس آزاد و ۴٫۵ کلاس هوی ورمینت انتخاب کردم. 

در بخش بعدی می توانید اطلاعات ساچمه مثل وزن، کالیبر و نوع ساچمه اعم از دیابلو ، اسلاگ و … را مشخص کنید. در بخش Units می توانید واحد خواندن سرعت ساچمه را انتخاب کنید که من از واحد متر بر ثانیه MPS استفاده کردم. گزینه بعدی که در عملکرد و خواندن سرعت ساچمه نیز موثر است ، Minimum Return می باشد، اینجا عدد ۲۰ را انتخاب می کنیم. گزینه های پایین ترین و بالاترین ممکن است نتایج درستی را نشان ندهد. 

گزینه کاربردی دیگری که در بخش تنظیمات پروفایل وجود دارد ، کالیبره کردن خواندن سرعت ساچمه با توجه به یک کرنوگراف معیار دیگر است. برنامه FX radar امکان تنظیمات دستی را تا مثبت و منفی ۲% فراهم می­کند. بنابراین به راحتی می توان کرنوگراف FX را طوری تنظیم کرد که دقیقاً با تشخیص کورنوگراف مرجع یکسان باشند.

منوی شات استرینگ 

این بخش از برنامه برای من بسیار جذاب بود. در کرنوگراف های دیگری که کار کرده بودم مثل کرونی و ایرکرونی برای اینکه بتوان در پایان کرنوگرافی، یک گراف و نمودار از شلیک ها داشته باشیم، نیازمند ثبت شلیک ها، انتقال به کامپیوتر یا برنامه هایی مثل اکسل و … بودیم. در بهترین حالت از نرم افزارهای خود سازنده مثل ایرکرونی در کامپیوتر با انتقال داده ، نمودار مجموعه شلیک ها را بگیریم.اما در کرنوگراف FX و برنامه آن همه این کارها در یک منو به صورت آماده در اختیار تیرانداز قرار می گیرد. می توان نتایج را ذخیره کنیم، یا کپی کرده و در پیام رسان ها به اشتراک بگذاریم یا از طریق ایمیل ارسال نماییم. 

در شکل زیر نتایج کرنوگرافی تفنگ اشتایر خودم را می بینید. نتایجی مثل تعداد شلیک ها، پایین ترین سرعت و بالاترین سرعت، متوسط سرعت مجموعه شلیک ها و در نهایت یک نمودار از شات استرینگ را می بینید. همه اینها در یک منو و به راحتی در اختیار کاربر قرار می گیرد. تیراندازانی که نیاز به بررسی عملکرد سلاح و مقایسه آنها دارند می توانند نتایج را ذخیره و یا بعد از آن استفاده نمایند. 

منوی More

شامل سه گزینه شات استرینگ های ذخیره شده، لینک دسترسی به راهنمای برنامه و در نهایت گزینه دسترسی به اسلایدهای راهنمای ابتدای برنامه است. در تصویر زیر می توانید شات استرینگ قبلی مربوط به تفنگ اشتایر را ببینید که ذخیره شده است. 

FX Radar Save Result
FX Radar Results Data

نصب و محل قرارگیری کرنوگراف FX

برای استفاده بهینه از کرنوگراف FX، می توان آن را با کش های لاستیکی کوچک و یا بند های مخصوصی از قسمت پایه V شکل کوتاه متصل به خود دستگاه، مستقیما زیر لوله و حدود ۲٫۵ سانتیمتر انتهای آن نصب کرد. در صورت استفاده از سه پایه فاصله بخش بالایی کرنوگراف با زیر لوله حداقل حدود ۲٫۵ سانتیمتر باشد. (برخی کاربران در فروم های اینترنتی، مقدار ۵ سانتیمتر را هم ذکر کرده اند)

همچنین نباید در فضای جلویی کرنوگراف مانعی وجود داشته باشد مانند سه پایه اشیای بزرک، دیوار و … ( در تست هایی که داشتم قرارگیری سه پایه ها در نزدیکی کرنوگراف FX هم می توانست

منجر به ایجاد خطا شود). . این کار می تواند باعث ایجاد خطا در خواندن سرعت شلیک ها شود. در صورت رعایت این موارد تقریبا دستگاه خطایی در زمان شلیک ها نداشته و به ندرت شلیکی را بدون محاسبه سرعت آن از دست می دهید. 

با اینکه کرنوگراف FX ، حساسیت هایی مثل نور و یا همراستاسازی سنسورهای دستگاه کرنوگراف با لوله تفنگ و … را ندارد. اما محل قرارگیری یا نصب بر روی لوله نیاز به دقت دارد. در غیر این صورت می تواند سرعت های متفاوتی بخواند یا عکس العملی در زمان شلیک نداشته باشد. چیزی که در چند ریویو مطالعه کردم فواصل مختلفی را ذکر کرده بودند. ۱۵ تا ۵ سانتیمتر! به نظر خودم این فاصله را باید آزمایش کنید و بهترین نتیجه را بدست آورید. 

This muzzle position seems to yield the most consistent results.

این دستگاه از فناوری رادار برای تشخیص سرعت پرتابه ها استفاده می کند، بنابراین می توانید از آن در محیط آفتابی، سایه و یا محیط های بسته ( داخل ساختمان) بدون نگرانی از تغییرات محیطی (بخصوص نور) استفاده کنید.

در ریویوی یکی از وبسایت های مرتبط با تفنگ بادی پایه ای جالب برای تفنگ هایی با مخزن بتل شکل دیدم که برای نصب کرنوگراف FX کار را راحت کرده بود. به نظرم می شود این پایه را برای سایر تفنگ ها نیز با تغییراتی استفاده کرد.

آقای عباس خوشبخت یکی از تیراندازان بنچ رست ۵۰ متر ، کرنوگراف را به شکل زیر نیز بر روی شرود لوله نصب کرده اند : 


جمع بندی

ساخت کرنوگراف FX در نوع خود یک خلاقیت محسوب می شود. شرکت FX Airguns تا حد توان سعی کرده که برخی معایب و نارسایی های کرنوگراف های متداول بین تیراندازان تفنگ های بادی را برطرف کند. همینطور با استفاده از سیستم رادار که در این کرنوگراف تعبیه شده ، دقت کار را بالا ببرد. تا حدود زیادی هم در این کار موفق بوده است. هنوز فرصت مناسبی برای مقایسه و آزمایش کرنوگراف FX با کرنوگراف های در دسترس را نداشتم. ( ویدئوهای مقایسه ای را می توانید در یوتیوب ببینید)

در بین تیراندازان ایران ، کرنوگراف های Chrony و Air Chrony بیشترین استفاده را دارند. به صورت محدود کرنوگراف های لب رادار مورد استفاده قرار گرفته است. کرنوگراف های سر لوله که اکثرا برندهای چینی هستند نیز در بازار حضور دارند. بحث ما بیشتر روی مدل های کرونی و ایرکرونی است که از نظر قیمتی مقرون به صرفه هستند و دقت کافی برای تفنگ های بادی را دارند. فعلا نتایج مقایسه ها برای خودم کامل نیستند، احتمالا در یک مقاله جداگانه به این موضوع خواهم پرداخت. 

اما مزایایی که کرنوگراف FX برای استفاده تیراندازان تفنگ های بادی دارد :

 • قابلیت حمل آسان و پرتابل بودن واقعی 
 • قابل نصب و کار بر روی گوشی های هوشمند اندروید و IOS
 • عدم حساسیت به منابع نوری مثل کرنوگراف های کرونی و ایرکرونی 
 • نیازی به اتصال برق و منابع انرژی دیگر ندارد
 • هر چیزی که برای درستی عملکرد تفنگ خود لازم دارید را در پایان کار به شما نشان می دهد. 
 • نیازی به راهنما و دستورالعمل ندارید. موارد اصلی و مورد نیاز بر روی گوشی شما موجود است. 
 • نیازی ندارید که کرنوگراف در مسیر لوله و شلیک تفنگ باشد ( پرتابه از روی سنسورهایی رد شود)، بنابراین ریسک کمتری برای آسیب به دستگاه وجود دارد. 
 • شلیک ها و نتایج مستقیما در تلفن شما ذخیره می شود و نیازی به یادداشت سرعت های خوانده شده ندارید. 

 

مواردی که به نظرم می توانست در این دستگاه باشد : 

 • استفاده از سه عدد باتری به عنوان منبع تغذیه می توانست در کنار داشتن امکان اتصال به منابع انرژی جدیدتر مثل پاوربانک ها کامل تر شود. 
 • قرار دادن باتری ها راحت تر باشد و درپوش مناسب تری بجای درپوش فعلی تعبیه شود. 
 • امکان اتصال با پیچ های استاندارد به سه پایه های موجود در بازار در آن قرار دهند. 

 صادق قرنجیکی 


3 پاسخ

 1. قیمت دستگاه با توجه به قیمت علی تفنگهای pcp بالا میباشد
  الان 6 میلیون قیمت بازارش هست وخوب این مبلغ برای هرکسی مقدور نیست .حتی خود بنده که مشکل مالی ندذارم حاظر به پرداخت این وجه نیستم .چون لزوما کارایی همگانی ندارد وفقط بدرد افرادی میخوره که باید دقیقا قدرت تفنگ خودرو بدونند. مثلا همین مسابقات بنج رست و.گرنه وایه کسی که شکار میره نیازی نست واز طرفی عدد نهایی دستگاه پایین میباشد 355 متر برثانیه ونهایت 60 ژول خیلی کمه .درحالی که مدل اسکورتج بالای 100 ژول رو راحت میزنه وطرفدار بیشتری داره

 2. با سلام یکی دیگر از محسنات کرنوگراف اف ایکس این هست که همزمان با کرنو کردن شما می‌توانید دوربین سلاح رو بدون هیچ مانعی تنظیم کنید در صورتی که این کار در کرنو گراف ایر کروني بدلیل محدود کردن دید دوربین قابل انجام نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

عضویت

این زمینه الزامی است.
این زمینه الزامی است.
این زمینه الزامی است.