بچ نامبر ساچمه های JSB به چه معنی است؟

یکی از سوالات و در واقع چالش های تیراندازان تفنگ بادی در استفاده از ساچمه، شماره یا اصطلاحا بچ نامبر پشت قوطی های ساچمه های JSB است. در این نوشتار در خصوص این شماره ها برای ساچمه های JSB و ایرآرمز که استفاده بیشتری بین تیراندازان دارند، توضیح خواهیم داد. برای آشنایی بیشتر با فرآیند ساخت ساچمه های JSB پیشنهاد می کنیم که مقاله آشنایی با ساچمه های JSB را مطالعه نمایید. 

 


ساچمه های JSB

پشت قوطی های JSB لیبل یا برچسبی می بینید که دارای سه شماره بندی می باشد :

  • شماره ی اول : ۶۸۳۱۰۰۱۷
  • شماره دوم : ۰
  • شماره سوم : ۴٫۵۲

این شماره ها به چه معنی است؟ حال به ترتیب آنها را بررسی می کنیم :

اولین شماره بیشتر با عنوان بچ نامبر یا لت نامبر شناخته می شود، در این شماره عدد ۶۸ شماره ی دایز (پرس یا همون قالب) است که ساچمه با آن ساخته شده

عدد ۳۱ شماره ی پرسنلی شخصی است که در خط تولید مسئول ساخت ساچمه بوده

عد ۰۰ شماره پرسنلی شخصی است که مسئول کنترل کیفی ساچمه ها بوده

عدد ۱۷ دو رقم آخر سال ساخت است که ۲۰۱۷ می باشد

حال دومین شماره (که بین خودمون به همون کد معروفه،کد صفر یا کد یک..) عدد ۰ شماره سری ساخت می باشد

و آخرین شماره ۴٫۵۲ ، قطر هد ساچمه ها به میلی متر است

ساچمه های Air Arms

بر روی ساچمه های ایر آرمز نیز پنج شماره بندی می بینید :

  • شماره اول: ۴۳
  • شماره دوم : ۲۷٫۹٫۲۰۱۷
  • شماره سوم : ۴٫۵۱
  • شماره چهارم: S0
  • شماره پنجم: ۲۹

اولین شماره که ۴۳ است، شماره دایز یا همان قالبی است که ساچمه با آن ساخته شده است.

دومین شماره ۲۷٫۹٫۲۰۱۷ ، تاریخ ساخت ساچمه است.

سومین شماره ۴٫۵۱ ،  قطر هد ساچمه ها به میلی متر می باشد.

چهارمین شماره S0 شماره سری ساخت ساچمه است. 

پنجمین شماره ۲۹ ، شماره پرسنلی شخصی که مسئول کنترل کیفی ساچمه ها بوده است. 


تفاوت های ظاهری ساچمه ها و توضیح JSB در این رابطه

در ادامه پاسخ آقای Pavel Kolebac ، از کمپانی JSB در خصوص بچ نامبر ها و نحوه ی اختصاص آنها به ساچمه های تولیدی این شرکت را برای تکمیل اطلاعات بالا قرار می دهیم.

به لحاظ تفاوت های ظاهری ساچمه ها، همیشه سعی می کنم که این توضیحات را به مشتریان خود ارایه نماییم. خود دایز ها (قالب های بکار رفته برای تولید)، در سری های جداگانه ساخته می شوند که برای تمام ابعاد و زوایای این قالب ها، تلورانس های ساخت تعریف شده که می بایست در همین محدوده ی تعریف شده باشند.

هر ست بکار رفته در دستگاه تولید ساچمه ها نیز خود از چندین جزء ساخته شده که با ست های دیگر متفاوت می باشد، (چون هر کدام از آن اجزا خود دارای تلرانس های ساخت خاص خود هستند)، هدف ما ساخت ست هایی است که بتواند حداکثر دقت و یکنواختی را در ساخت ساچمه ها بدهد. چنانچه تمام ساچمه های تولیدی را کاملا شبیه یکدیگر بسازیم، ممکن است نتوان به حداکثر دقت از ساچمه ها که مطلوب ما می باشد برسیم. به همین علت، ترجیح ما وجود تفاوت های جزئی در سری های مختلف اما با بهترین کیفیت ساخت می باشد، به منظور شناسایی هر سری، یک لیبل در پشت قوطی های ساچمه ها چسبانده می شود که به هیچ عنوان هم با سری های دیگر مخلوط نمی گردند.

هر سلاح ممکن است ساچمه ی خاص خود را برای حداکثر دقت بطلبد و با یک بچ نامبر، بهتر از دیگری عمل کند (دقیق تر باشد). به همین خاطر تیراندازان برتر ، معمولا بچ های مختلف را تست می کنند و پس از پیدا کردن یک بچ نامبر مطلوب خود، مقدار بیشتری از آن خریداری می کنند.

گذشته از همه ی اینها ، تمام سری های ساخت می بایست حائز استانداردهایی باشند که در سایت شرکت قید شده است.


نوار دور قوطی های ساچمه JSB

یکی دیگر از سوالاتی که اکثرا از طرف تیراندازان مطرح می شود، برچسب دور قوطی های JSB است. اینکه چرا برخی قوطی ساچمه ها این برچسب را دارند و برخی نه! چرا رنگ آنها در برخی محصولات یا سفارشات متفاوت است. کمپانی JSB به این شکل به این موضوع پاسخ می دهد که : 

رنگ نوار برچسب ها به دلایل مختلف می تواند متفاوت باشد. در برخی موارد این درخواست مشتری است ( مثلا رنگ زرد یا قرمز باشد) و یا صرفا به علت موجودی انبار ماست. با اینحال همیشه نوارهای برچسب را بر روی قوطی های معمولی (قطر ۶۵ میلیتری مثلا قوطی های کالیبر ۴٫۵ یا قوطی های ۲۵۰ تایی ) می گذاریم. ما از این نوارهای برچسب بر روی قوطی های بزرگ ( ۹۲ میلیمتری) استفاده نمی کنیم مگر اینکه مشتری درخواست بدهد. 

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد. با اشتراک این مقاله با دوستان خود می توانید در این رابطه به آنها کمک کنید.

نوشته و آماده سازی توسط :

صادق قرنجیکی – دکتر امین کر 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

عضویت

این زمینه الزامی است.
این زمینه الزامی است.
این زمینه الزامی است.