یک دست بودن وزن ساچمه، چه انتظاری باید داشته باشیم؟

تیراندازی روزافزون با تفنگ های بادی در مسافت های بیشتر، یک دست بودن وزن ساچمه تفنگ بادی اهمیت فزاینده ای پیدا می کند. اما به عنوان مصرف کننده از ساچمه هایی که شلیک می کنیم، چه انتظاری باید داشته باشیم؟

مدت هاست که تیراندازان حرفه ای مسابقات بنچ رست و فیلد تارگت، ساچمه های خود را سورت می کنند. از این رو شواهدی وجود دارد که سورت ساچمه بر اساس وزن – و بر اساس اندازه ی هد – موجب به حداکثر رسیدن دقت در انتهای مسیر پروازی ساچمه و بر روی هدف می گردد.

در طول این سالها، مجله Hard Air حداقل ۳۸ بررسی جامع از آزمایش ساچمه تفنگ بادی را منتشر کرده است. این تنها مقدار بی شماری از اطلاعات مستقل در مورد یک دست بودن تولید ساچمه تفنگ بادی در طیف وسیعی از تولید کنندگان را تشکیل می دهد. با تجزیه و تحلیل همه ی این داده ها، می توانیم ارزیابی کنیم که از محصولات تولید کنندگان ساچمه چه انتظاری داریم. بنابراین وقتی یک قوطی ساچمه را باز می کنیم، از نظر وزن ساچمه چه انتظاری باید داشته باشیم؟

تولید کنندگان ساچمه ، کار خود را به خوبی انجام می دهند!

با توجه به اینکه آنها در حال تولید انبوه و فروش ساچمه تنها برای چند سنت در هر قوطی هستند، کیفیت واقعاً شگفت انگیز است. برای همه ی علاقه مندان روشن است که کیفیت و یک دستی کلی ساچمه هایمان، طی سالها به طور چشمگیری بهبود یافته است.اگر نیاز به  یاد آوری دارید، کافیست  یک  قوطی از ساچمه ۲۰ سال پیش را باز کنید و به آنها نگاهی بیندازید.

البته وزن ساچمه تنها یک جنبه از یک دست بودن، است. اما نکته مهمی است حال ببینیم چه انتظاری می توانیم داشته باشیم ….

نتایج کلی یک دست بودن وزن ساچمه

از داده های HAM می توانیم مشاهده کنیم که:

  • به طور متوسط در نهایت ساچمه ها کمی سنگین تر از وزن های ادعایی سازندگان تولید می شوند. در حقیقت، وزن ساچمه ها  به طور متوسط ۰.۳۹ درصد سنگین تر از وزن درج شده روی قوطی است.
  • سبک ترین ساچمه در قوطی – به طور متوسط – کمی بیش از ۳ درصد سبک تر از سنگین ترین ساچمه در همان قوطی است. در واقع، براساس داده‌های آزمایش HAM تفاوتی در حدود  ۳.۲۸ درصد وجود دارد.

اما تفاوتهای جالبی بین ساچمه ها در  کالیبرهای مختلف وجود دارد، همانطور که در ادامه خواهیم دید…

یک دست بودن وزن ساچمه ها همیشه یکسان است؟ تفاوت بین وزن روی قوطی و وزن واقعی

نمودار زیر نشان می دهد که چگونه تعداد کمی از ساچمه های درون یک قوطی، دارای وزن میانگین دقیقاً مشابه مشخصات چاپ شده روی قوطی هستند. در حقیقت تا به امروز – از بین ۳۸ ساچمه مختلف آزمایش شده توسط HAM – تنها پنج قوطی دارای وزن میانگین واقعی در هر ساچمه بودند که در حدود ۰.۱ درصد از وزن ادعا شده بود.

چهار مورد از آنها توسط یک شرکت سازنده، تولید شده است! بله درست حدس زدید! JSB ، تبریک به سازنده جمهوری چک :D 

  • ساچمه بیمن در واقع ریمارک از H & N است مانند ساچمه های دیستیت و ایرآرمز که JSB تولید می کند. 

حالا بیاییم ساچمه ها را بواسطه کالیبر جدا کنیم. نمودار بعدی نشان می دهد که چگونه ساچمه های های کالیبر ۱۷۷. مورد آزمایش HAM ، میانگین وزنی ۰.۵۷ درصد بیشتر از مشخصات روی قوطی دارند.

اما داده ها با یک آزمایش مخدوش می شوند: آزمایش RWS Hobbys ! اینها آنقدر از میانگین دور بودند که – اگر آنها را از تجزیه و تحلیل خارج کنیم – می بینیم که میانگین اختلاف بین ادعای تولید کننده و میانگین وزن هر گلوله در یک قوطی ۰.۳۱ درصد است.

 

در کالیبر ۲۲. ، میانگین وزن ساچمه ها  ۰.۲۳ درصد بیشتر از آنچه تولید کننده ادعا می کرد، بود. ساچمه های کالیبر ۲۵. که آزمایش شده ‌بودند واقعا به مشخصاتی که کارخانه تولید کننده بر روی قوطی ساچمه درج کرده بودند نزدیک بود. اما هر سه در یک کارخانه تولید شده اند. بله ، شما دوباره درست حدس زده اید : ساچمه های JSB !

 

اختلاف  بین سبک ترین و سنگین ترین ساچمه در یک قوطی

ما قبلاً گفتیم که – به طور میانگین – سبک ترین ساچمه در یک قوطی حدود ۳.۲۸ درصد کمتر از سنگین ترین آن، وزن دارد. حالا بیایید نگاه کنیم که چگونه با کالیبر تفسیر می شود.

در کالیبر ۱۷۷. ، میانگین تفاوت بین سبک ترین و سنگین ترین ساچمه در یک قوطی ۲.۴۸ درصد است. این بدان معناست که ما ” تفاوت ” عظیم ناشی از داده های RWS Hobbies را که ۱۶.۴۴ درصد تفاوت در قوطی آزمایش شده توسط HAM است را  کنار می گذاریم.

به عنوان مثال، RWS می تواند ساچمه هایی با یک دستی عالی تولید کند – برای مثال مانند R10 Match. اما این یک دستی خودش را در آزمایشاتی که بر تولیدات Hobbys انجام دادیم، نمایان نکرد. بسیار نادر است که Hobbys در آزمایشات تفنگ بادی و تپانچه HAM، دقیق عمل کند.

این احتمالاً اتفاقی نیست !

در کالیبر ۲۲.، تفاوت ۳.۱۵ درصدی  بین سبک ترین و سنگین ترین ساچمه ها را در  یک قوطی مشاهده می کنیم و میانگین برای کالیبر ۲۵. به میزان  ۲.۸۴ درصد است.

 

نتیجه گیری

روی هم رفته، این تجزیه و تحلیل یک دستی قابل قبولی از وزن ساچمه تفنگ بادی تولید کنندگان را نشان می دهد. با تشکر از همه آنها برای تولید چنین محصولات با کیفیت بالا، در حالی که هر یک، فقط چند سنت سود دارند.

برای اطلاع از جزئیات ساچمه به ساچمه، بررسی های فردی آزمایش ساچمه HAM را مطالعه کنید. و فراموش نکنید که از آقای  Doug Wall آزمایش کننده ی HAM  تشکر کنید. او با استفاده از یک ترازوی بسیار دقیق آزمایشگاهی، با سخت کوشی هر ساچمه را وزن می کند و نتایج را ثبت می کند. این یعنی ۳۸۰۰ ساچمه تا به امروز و او همچنان قوی است …

ممنون داگ !!!


منبع : مجله اینترنتی Hard Air Magazin 

ترجمه : دکتر حسین اسماعیلی 

ویرایش : صادق قرنجیکی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

عضویت

این زمینه الزامی است.
این زمینه الزامی است.
این زمینه الزامی است.