تفنگ توماس Thomas HPX

سازنده تفنگ های Thomas Air ، آقای Mike Nikech در حال توسعه ی توماس برای کلاس های مختلف رقابت های تیراندازی به خصوص تیراندازی بنچ رست است. برای آشنایی با تفنگ توماس می توانید مقاله معرفی و بررسی توماس ایر Thomas Air را مطالعه نمایید. جدیدا مدل هایی برای مسابقات های پاور توسط مایک آماده شده و در رقابت هایی مثل RAMC ، EBR و مسابقات باشگاهی ایالات متحده، توسط تیراندازان استفاده شده است. کاربرد این نسخه از توماس، تیراندازی با سرعت خروجی بالا و با ساچمه های سنگین تر است. نمونه جدیدی که به بررسی آن از زبان خود مایک می پردازیم، با نام Thomas HPX شناخته می شود.


توماس Thomas HPX

برای من محرز بود که سلاح توماس با پاور پلینیوم بزرگ تر، قابلیت عملکرد در قدرت های بالاتر با ساچمه های سنگین را دارا می باشد. اولین ایده ای که به نظر قابل انجام بود، استفاده از بلاک ولو بزرگ تر بود که موجب افزایش طول کلی سلاح می شد.

 دومین ایده، دارای یک مخزن اضافه (پلینیوم) خارجی بود که در زیر مخزن اصلی قرار می گرفت. برای اینکار نیاز به برش قسمتی از جلوی قنداق برای باز کردن فضایی برای این مخزن خارجی نیاز بود تا زمان قرارگیری بدنه ی سلاح در قنداق، مخزن خارجی موجب درست قرار نگرفتن آن نشود. البته شخصاً علاقه ای به این کار نداشتم، چون می خواستم که تفنگ در قنداق FT ، برای کلاس های ۱۰۰ یارد، قابلیت نصب دو پایه را داشته باشد.

سومین ایده ی من، یک طرح بوستر پلینیوم تیتانیومی دوقلو با اندازه یک اینچ بود که توسط قطعه ای در دو طرف لوله قرار می گرفت. این طرح، قابلیت استفاده از هر نوع نسخه ی قنداق توماس را داشت و برای تفنگ های ۲۵ متر موجود نیز قابل استفاده بود. همینطور این طراحی موجب کاهش پرش تفنگ ناشی از ریکویل می شد. چرا که وزن اضافه، هم راستا با مسیر حرکت ساچمه در لوله قرار می گرفت. با این حجم از هوای رگوله شده، دستیابی به قدرت بالا بسیار آسان تر بوده و راندمان کاری سلاح نیز افزایش می یافت. این نسخه ، Thomas HPX نامیده می شود.  

همراه با یکی از دوستان تیراندازی به نام Darrin آزمایشی در این رابطه انجام دادیم. آزمایش مورد نظر، بررسی عملکرد توماس بر روی کارت ۵۰متر WRABF (در ایالات متحده و کلاس USARB با نام ۵۰ یارد شناخته می شود) بود. سرعت باد حدود ۶-۸ mph (2 تا ۳.۵ متر بر ثانیه) بود و جهت باد نیز با گرم تر شدن هوا، تغییر می کرد. Darrin مدت ها بود که تمرینی نداشت ولی به سرعت بر اوضاع مسلط شد. تفنگ توماس Darrin را نیز به نسخه ی Thomas HPX به روزرسانی کردیم.

نتیجه نهایی Darrin با تفنگ خودش، امتیاز ۷۲۵ و ۱۸X بود و من نیز ۷۳۸ و ۳۴X، هر دو این نتایج رکورد جدیدی در کلاس ۵۰ یارد USARB محسوب می شد که برای تأیید، به USARB ارسال گردید. بهترین امتیازی که داشتم ۲۴۹ و ۱۴X که در تصویر می بینید.


هر دوی ما از ساچمه JSB 25.34 gr Redesigned با سرعت ۹۴۰-۹۵۰ fps (حدوداً ۷۰ ژول) استفاده کردیم. با نصب بوستر پلنیوم، سلاح قابلیت افزایش قدرت از ۲۷ تا ۱۱۰ ژول را دارا می باشد.

میزان پیشگیری ما برای اغلب شلیک ها، ۵ تا ۶ رینگ امتیازی بود. هر دو سعی می کردیم در شرایطی که باد آرام می شد، حداکثر استفاده را ببریم. من خیلی سعی کردم که صبور باشم! اما در برخی شلیک ها قربانی تمایل به شلیک زودهنگام می شدم. تجربه ی بسیار لذت بخشی بود و قصد داریم تا بصورت منظم و روتین، تمرینات را ادامه دهیم.

رقابت هایی با نام N50 که اختصار National 50 Benchrest League نیز جدیدا راه اندازی شده است که که نسخه های های پاور توماس در این رقابت ها مورد استفاده قرار گرفته است. مدل Thomas HPX  توسط تیراندازانی در مسابقات اکستریم بنچ رست ۲۰۲۱ نیز استفاده شده که نتایج خوبی با آن کسب شده است. می توان گفت که Thomas HPX در آینده در رقابت های تفنگ بادی های پاور بخصوص کلاس ۵۰ متر آزاد می تواند جایگاه خوبی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

عضویت

این زمینه الزامی است.
این زمینه الزامی است.
این زمینه الزامی است.