Thunder Pellets 4

ساچمه Thunder

Rifle Ammunition

برای تیراندازان بنچ رست بادی ، مهمات و ساچمه مناسب و با کیفیت از اهیمیت زیادی برخوردار است. ساچمه های JSB همواره انتخاب اول برای تیراندازی رقابتی بخصوص بنچ رست و فیلدتارگت می باشد. در سال های اخیر برندهای جدیدی نیز در تلاش برای ورود به این بازار بوده اند. شرکت Rifle Ammunition از کشور برزیل یکی از سازندگان ساچمه های تفنگ های بادی است. این شرکت در سائوپائولوی برزیل و در زمینه ساخت ساچمه های سلاح های بادی به مدت ۳۰ سال از سال ۱۹۸۸ فعالیت می کند. یکی از محصولات این شرکت Thunder است که برای تفنگ های بادی با قدرت بالا مورد استفاده قرار می گیرد. 

محصولات این شرکت در حال حاضر توسط تیراندازان رشته ISSF در برزیل و کشورهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. این شرکت نمایندگانی در آمریکای شمالی ، اروپا ، آسیا و آفریقا دارد. در چند سال اخیر ، فعالیت های این شرکت در زمینه تولید ساچمه جهت تیراندازی فضای باز به صورت جدی توسعه داشته است. یکی از محصولات مهمی که در این زمینه تولید کرده ، ساچمه Thunder با وزن ۱۳٫۴ گرینی و مشابه ساچمه مانستر JSB است. این وزن از ساچمه در کالیبرهای رایج ۴٫۵ ، ۵٫۵ و ۶٫۳۵ میلیمتری مورد استفاده بر روی تفنگ های بادی با قدرت بالا است. 

[aparat id=”0QBZi”]

[aparat id=”Nfz3m”]

 


در این مقاله تجربیاتی که با ساچمه Thunder داشتم را با شما به اشتراک می گذارم. در مسابقات کاپ جهانی ۲۰۱۷ اسلونی امکان آشنایی با تیراندازان زیادی را داشتیم که یکی از آنها ، تیراندازان تیم برزیل بود. آشنایی با تیم برزیل منجر به کسب اطلاعات زیادی در زمینه فعالیت های بنچ رست بادی ، سازندگان تجهیزات مرتبط و البته شرکت Rifle Ammunition شد.

سال قبل یکی از اعضای تیم برزیل که در اسلونی ۲۰۱۷ حضور داشت ، ساچمه Thunder را به ما معرفی کرد. با مشاهده تست های تیراندازان برزیلی با این ساچمه و دقت مناسبی که داشت نسبت به بررسی این ساچمه علاقمند شدم. با معرفی اعضای تیم بنچ رست به شرکت سازنده ، تعداد دو بسته نمونه جهت بررسی و آزمایش توسط شرکت سازنده ارسال گردید. البته به علت مشکلات ارسال مرسولات پستی با سرویس های پستی که شرکت سازنده کار می کرد ، این بسته با پست عادی ارسال و در نهایت بعد از ۱٫۵ ماه به دستم رسید. 

بسته بندی و قوطی ساچمه نشان می داد که کیفیت ساچمه برای سازنده مهم بوده است. با باز کردن قوطی ساچمه ، کیفیت ساخت ساچمه با توجه به اطلاعاتی که قبلا بدست آورده بودم قابل قبول بود. طبیعتا این ساچمه در مقابل ساچمه JSB Monster 13.43 گرینی مقایسه می شود که از این بابت JSB ظاهر ساخت بهتری دارد.

نگاهی به کیفیت ساخت و مقایسه این ساچمه با JSB Monster خواهیم داشت. تصویر قوطی ساچمه و بسته بندی :

در دسته بندی وزنی و هدسایز ، یکدستی بسیار خوبی وجود داشت که برای یک تولید جدید نکته مثبتی بود. از این نظر نسبت به مانستر JSB وضعیت بهتری داشت. 


بررسی ظاهری 

ابتدا ساچمه Thunder را از نظر شکل ظاهری ، دامنه و قیف آن بررسی کردم. بیشتر ساچمه های مانستر که قبلا دیده بودم ، دارای دامنه یک دست و قیف پر یا کمی گود بودند. (نمونه های ۲۰۱۵ ، ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ ) ساچمه های Thunder ، قیفی دو پله و گودتری دارند و به همین نسبت از نظر طولی نیز نسبت به JSB بلندتر هستند.

 


آزمایش دقت و گروپ 

بعد از بررسی های قبلی نوبت به آزمایش دقت این ساچمه می رسد. نمونه ای که به دست م رسبده بود تولید سال ۲۰۱۸ بود. این نمونه ها به تیراندازان دیگر بنچ رست در کشورهای مختلفی ارسال شده است. به طور مثال استرالیا ، آفریقای جنوبی ، ایالات متحده . برای آزمایش جمع گروپ از تفنگ اشتایر با لوله های ۴۵ و ۵۵ سانتی کلاس هوی ورمینت استفاده شد که برخی نتایج به شرح تصاویر زیر می باشد. 

این بچ نامبر در آزمایش دقت برای تیراندازی بنچ رست در حد ساچمه های  JSB مانستر نبود و دقت مطلوب و کافی نداشت. بنا به گفته سازنده بچ نامبرهای جدید این کمپانی بسیار بهتر از تولید اولیه آنها بود. بنابراین منتظر ماندم تا به دستم برسد. 


زمانی که در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۹ آفریقای جنوبی حضور داشتیم ، از اعضای تیم برزیل  بچ نامبر جدیدی از ساچمه Thunder  تولید سال ۲۰۱۹  را دریافت کردیم. بعد از این مسابقات فرصتی برای آزمایش و بررسی این نمونه نبود تا چند هفته اخیر این فرصت پیش آمد. این آزمایش های دقت در ادامه بررسی های قبلی که با لوله جدید پلی گون نصب شده بر روی Steyr LG110 داشتم ، انجام شد. نتیجه بسیار عالی بود در مقایسه با JSB هایی که در دسترس داشتم. 

قبل از آزمایش دقت گروه تیر ، نسبت به دسته بندی هدسایز اقدام کردم که به صورت تقریبا ۵۰-۵۰ شامل دوهدسایز ۴٫۵۱ و ۴٫۵۲ بودند. تناسب وزن ساچمه ها نیز مثل بچ نامبر قبلی یکدستی خوبی داشت. در شکل زیر گروه تیر با هر دو هدسایز در کنار یکی از بهترین باچ نامبرهای ۱۳ گرین مانستر JSB را می بینید. 

آزمایش ایندور روی کارت بنچ رست : 

بچ نامبر جدید دقت و سازگاری بسیار خوبی با لوله پلی گون داشت. طی صحبت هایی که با بخش فروش شرکت داشتم ، متاسفانه دسترسی به این بچ نامبر دیگر ممکن نیست. آنها اطمینان دادند که بچ نامبرهای ۲۰۲۰ به همان خوبی خواهند بود. منتظر هستم تا محصولات جدید این کمپانی به دستم برسد.


شرکت Rifle Ammunition فعالیت زیادی جهت معرفی محصولات خود و حضور در نمایشگاه های معتبر داشته است. سال قبل این شرکت در نمایشگاه معتبر IWA حضور داشت که توانست ضمن معرفی محصولات خود ، بازاریابی مطلوبی نیز داشته باشد. طبق صحبت هایی که با آقای Manduca مسئول فروش این شرکت داشتم ، بچ نامبرهای تولید شده ساچمه Thunder از اواسط سال ۲۰۱۹ تفاوت زیادی با تولیدات اولیه این مدل ساچمه داشته اند. 

آزمایش ها و تست های دقت شرکت در محیط های اختصاصی و در فواصل ۱۰ تا ۲۵ متر برای محصولات مختلف انجام می شود : 

تست ساچمه تاندر در محل شرکت و Test range

[aparat id=”gvb3i”]

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

عضویت

این زمینه الزامی است.
این زمینه الزامی است.
این زمینه الزامی است.