Scope Lapping

لپینگ رینگ های دوربین

لپینگ (Lapping) یا تروئینگ (Truing ) سطح داخلی رینگ های دوربین، موجب محافظت از سطح خارجی تیوب دوربین می گردد. همچنین فشار و تنش بر روی تیوب دوربین که می تواند بر عملکرد اجزای داخلی آن اثر بگذارد، را محدود می کند. و با حذف هرگونه فشار و تنش که ممکن است توسط تیوب دوربین ( که تحت فشار و تنش قرار دارد) به اکشن سلاح اعمال شود، موجب بهبود دقت خواهد شد. لپینگ یکی از کارهایی است که خیلی از تیراندازان تارگت و بنچ رست آن را انجام می دهند. 

متأسفانه تعداد محدودی از رینگ های دوربین موجود، دارای سطحی بی نقص و با ماشینکاری عالی هستند. یکی از علل این موضوع، گرانقیمت بودن فرآیند ساخت رینگ های لپینگ و بی نقص شده و عدم تمایل تیراندازان معمولی برای پرداخت مبالغ بالا برای این نوع پایه های مرغوب می باشد.

از طرفی، اکشن سلاح های معدودی هستند که با سطح کاملا دقیق و تروئینگ شده، ماشینکاری می شوند و ممکن است سوراخ های موجود بر روی بدنه ی سلاح که برای پایه دوربین دریل شده اند، کاملا سنتر و همراستا نباشند. به صورت خلاصه، زمانیکه رینگ هایی با سطوح داخلی ناصاف، روی پایه ای که پیچ های آن در سوراخ هایی که کاملا سنتر نشده اند، بسته شده ، آن هم روی بدنه ی سلاحی که کاملا ترو نشده باشد، بسته شوند، همراستا درآمدن سطح داخلی رینگ ها، چیزی شبیه معجزه خواهد بود!

حتی در رینگ هایی که به صورت اختصاصی برای سلاح خاصی ساخته شده و مستقیماً روی بدنه سوار می شوند، مانند برخی سلاح های Ruger ، Sako یا CZ و چندی دیگر از سلاح ها، خیلی کم پیش می آید که کاملاً بی نقص باشند. در واقع، به هر دیلی وضعیت این نوع رینگ ها بدتر هم هست!

زیاد نگران نباشید! اصلاح این موضوع ساده است.

کاری که سخت است، قبولاندن ضرورت اصلاح رینگ ها، به تیراندازان معمولی می باشد. در اینجا نگاهی می اندازیم به برخی راه هایی که رینگ های غیر هم راستا می توانند، دقت سلاح را تحت تأثیر قرار دهند. سطح داخلی بسیاری از رینگ ها، جایی که تیوب دوربین را در برمی گیرد، کاملا گرد و اغلب هم کاملاً صاف و صیقلی نیستند. از طرفی ضخامت آلومینیوم تیوب بسیاری از دوربین ها هم کم و نازک می باشند. حال بستن این نوع رینگ ها، با سطح داخلی غیر مدور و ناصاف به تیوب دوربین، موجب آسیب به آن گردد. این تغییر شکل و آسیب به تیوب دوربین، می تواند اجزای داخلی دوربین را تحت تأثیر قرار دهد.

در واقع اگر میزان این آسیب سطح تیوب دوربین قابل توجه باشد، می تواند موجب خم کردن رینگ بزرگنمایی ( یا دیگر بخش های متحرک مرتبط با بزرگنمایی دوربین) و یا چرخ دنده های طبلک های برد و سمت گردد.  این حالت برای تیرانداز تارگت که نیاز به عملکرد دقیق دوربین خود دارد، بسیار بد است. به علاوه رینگ هایی که سطوح آنها باهم هم راستا نباشند، صرف نظر از صاف و صیقلی بودن، می تواند موجب خم شدن تیوب دوربین گردد. همینطور احتمال آسیب به اجزای داخلی دوربین را افزایش دهد.

علاوه بر همه ی این موارد، هر چند ممکن است باور آن سخت باشد، تنشی است که تیوب دوربین تحت تنش می تواند به اکشن سلاح وارد کند. دقت کنید که اکشن سلاح بایستی دوربین را با هرگونه استرس و تنشی که ممکن است روی آن باشد، نگه دارد. این موضوع هم در دقت سلاح تاثیرگذار خواهد بود و در واقع ممکن است تمام مزایایی را که بدینگ (Bedding) صحیح اکشن برای دقت سلاح داشته را خنثی کند!

اصلاح این مشکل!

بنابراین اصلاح این نقص، ارزش آن را دارد! اما چطور؟ با لپینگ (Lapping) سطح داخلی رینگ ها توسط یک میله فولادی که کاملا گرد و مستقیم که سطح آن پرداخت عالی داشته و به همراه خمیر مخصوص لپینگ.

برای این منظور کیت های مختلفی چون Sinclair ، Midway ، Brownells ، Wheeler وجود دارد که می توان تهیه کرد. اکثر این کیت ها همراه با خمیر مخصوص لپینگ ارایه می شوند. در غیر اینصورت می توانید از خمیر سمباده ای ۸۰۰ (۸۰۰-grit) استفاده کنید. میله فولادی مورد استفاده در لپینگ، می تواند همزمان سطوح داخلی رینگ های جلو و عقب را همراستا کند.

چگونه لپینگ را انجام دهیم؟

برای شروع کار، رینگ ها را روی سلاح بسته و محکم کنید. با استفاده از چسب کاغذی، قطعه ی بالایی رینگ ها را از حیث جلو و عقب، علامت گذاری کنید. چرا که پس از لپینگ نباید جابجا و حتی برعکس بسته شوند.

 

پیچ های نیمه فوقانی رینگ ها را باز کرده و آنها را بردارید. اکشن و بدنه ی سلاح را بوسیله پارچه ای بپوشانید تا خمیر لپینگ آسیبی به آن نرساند ( امکان ریختن خمیر به بخش های داخلی سلاح وجود دارد).

 

حال سطح داخلی قطعات فوقانی و تحتانی رینگ ها را به خمیر لپینگ آغشته کنید.

 

میله لپینگ را روی نیمه ی تحتانی رینگ ها قرار داده و نیمه فوقانی رینگ ها را روی آن گذاشته و پیچ های آن را ببندید. از سفت کردن بیش از حد پیچ ها خودداری کنید، چرا که مانع از حرکت میله لپینگ خواهد شد. با چرخاندن و جلو و عقب بردن میله لپینگ ( توسط دسته ای که به آن پیچ می شود) کار را ادامه دهید. 

 

در ابتدای کار، پیچ ها به سرعت بر اثر صاف شدن ناهمواری های سطوح رینگ ها، شل می شوند. هر بار اندکی پیچ ها را سفت کرده و کار را ادامه دهید. Brownells توصیه می کند، فرآیند لپینگ را به اندازه ی ۳۰ رفت و برگشت میله انجام داده و سپس خمیر لپینگ را دوباره استفاده کنید. برای اینکار پیچ های رینگ ها را باز کرده و لایه ی تازه از خمیر لپینگ را روی آنها بمالید، سپس رینگ ها را بسته و فرآیند را ادامه دهید.

 

دفعات حرکت میله ی لپینگ 

برای انجام فرآیند لپینگ می توان میله را به صورت عدد ۸ و یا زیگزاگ به جلو و عقب حرکت داد. سفت کردن تدریجی پیچ ها را با شل شدن آنها ادامه دهید. بسته به جنس و کیفیت رینگ ها، تمام فرآیند توضیح داده شده را دو تا پنج بار باید انجام دهید. برای اینکه روند کار را ببینید، در هر بار تازه کردن خمیر لپینگ، باقیمانده خمیر قبلی را از سطح قطعات تحتانی رینگ ها پاک کرده و سطوح رینگ ها را بررسی کنید.

 در انتهای کار باید حدود ۸۰ درصد از سطح قطعات تحتانی رینگ ها کاملا صاف و صیقلی شده و کاملاً با یکدیگر هم راستا شده باشند. البته سطح لپینگ شده در سطح نیمه فوقانی کمی کمتر خواهد بود. نیازی به ادامه ی لپینگ تا صیقلی شدن تمام سطوح رینگ ها نیست، چرا که در این حالت ممکن است، متریال بیش از حد از سطوح رینگ ها جدا شده و دیگر قادر به نگه داشتن تیوب دوربین نباشند.

 

مزایای لپینگ در عمل

زمانیکه دوربین خود را روی رینگ هایی که لپینگ شده اند، قرار می دهید، متوجه تفاوت چشمگیری خواهید شد. دوربین بدون هیچ گونه استرس و تنشی روی رینگ ها قرار می گیرد، نیمه فوقانی رینگ ها به خوبی بر روی تیوب دوربین سوار (منطبق) خواهد شد. پیچ ها نیز به نرمی بسته و همزمان باهم سفت خواهند شد. نه مثل پیچ های رینگ هایی که لپینگ نشده اند و به آرامی و کم کم سفت می شوند. علاوه بر اینها خواهید دید که حرکت دوربین به جلو و عقب برای تنظیم Eye Relife و همچنین چرخاندن دوربین برای تراز کردن رتیکل، چقدر نرم و راحت تر شده است.

با سفت کردن پیچ رینگ ها، خیالتان با علم به اینکه سطوح دوربین و اکشن سلاح متحمل هیچگونه استرس و تنشی نیستند که بر روی دقت تأثیر منفی داشته باشند، راحت خواهد بود. همچنین اگر از دوربین نسبتاً با کیفیتی استفاده می کنید، خیالتان از عملکرد بدون استرس و بی نقص اجزای داخلی مرتبط با زوم دوربین و همچنین طبلک ها نیز راحت خواهد بود.دوربینی که تحت هیچگونه تنش و استرسی نباشد، عملکردی یکنواخت ، قابل اعتماد و قابل پیش بینی خواهد داشت که در تیراندازی دقیق، هر یک از موارد، یک مزیت بزرگ محسوب می گردد.

در مقاله بعدی شما را با یکی از کیت های پرکاربرد لپینگ و همراستاسازی رینگ های دورین آشنا می کنیم. کیت های لپینگ Wheeler Engineering ، برای رینگ های دوربین در اندازه های متفاوت توسط تیراندازان استفاده می شود. 

ویدئوی آموزشی لپینگ

در ویدئوی زیر می توانید با فرآیند انجام لپینگ به صورت عملی آشنا شوید. 

[aparat id=”PKUMZ”]

 

نویسنده : Joseph von Benedikt

مترجم : دکتر امین کر 

ویرایش : صادق قرنجیکی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

عضویت

این زمینه الزامی است.
این زمینه الزامی است.
این زمینه الزامی است.