تخمین سرعت باد در تیراندازی دقیق

ارتقای دقت در تیراندازی ، متکی به ارتقای انواع مختلفی از مهارت ها است که یکی از آنها “مهارت بادخوانی” می باشد. خواندن باد نیازمند عنصر “علم” و اندکی شانس برای رسیدن به بهترین نتیجه است. تخمین سرعت باد یکی از فاکتورهای مهم در استفاده از قواعد علمی و ترکیب آنها با تجهیزات بادخوانی است. 

به لحاظ تاریخی، تنظیمات برد (elevation adjustments ) بر پایه بهترین حدس و پیشگیری برای میزان افت گلوله انجام می شده، اما امروزه در تیراندازی دقتی با استفاده از سیستم های اپتیکی مدرن، نرم افزارهای ویژه بالستیک و … ، تنظیمات برد بسیار آسان تر و به صورت قابل توجهی دقیق تر شده است. اما همچنان تخمین و تنظیمات برای windage، می تواند چالشی بزرگ حتی برای بهترین تیراندازان باشد. 

تاثیر باد بر روی گلوله

حین تیراندازی ، گلوله شلیک شده به سمتی که باد جریان دارد کشیده می شود. این نیروی درگ یا مقاومت، حاصل جریان هوایی (باد) است که با سطح گلوله تماس می گیرد و واکنش گلوله برای پایدار کردن خود می باشد. هنگام پرواز گلوله به سمت هدف با سرعتی حدود ۶۰۰ مایل بر ساعت، تغییر جهت وزش باد می تواند تاثیر چشمگیری بر تراجکتوری (خط سیر) گلوله و بنابراین دقت تیراندازی داشته باشد.

هنگام تیراندازی به هدف زمانیکه بادی نمی وزد ( هوای کالم)، برای نشانه روی کافی است که تنظیمات لازم را تنها بر اساس محل هدفی که در پس زمینه می بینید انجام دهید و دوربین را در جهت هدف هم راستا کنید. در این حالت با فرض اینکه چکاندن ماشه ، دهانه لوله را تکان ندهد، گلوله دقیقا به سمت هدفی که نشانه رفته اید، حرکت می کند. اما زمانیکه باد نیز وارد معادله می شود، مجبور هستید تنظیمات دیگری برای آن اعمال کنید. حال سؤال اینجاست که چه کاری می توان برای غلبه بر باد انجام داد؟
یک روش که از آن به عنوان Kentucky Windage یاد می شود، این است که به سادگی به سمت جهت وزش باد نشانه روی کنید. مزیت این روش سادگی ، سهولت و سرعت انجام آن می باشد. روش دیگر استفاده از سیستم های نشانه روی قابل تنظیم با دوربین است. این ابزار ها را می توان به گونه ای تنظیم کرد که علیرغم نگه داشتن هدف در مرکز رتیکل دوربین، دهانه لوله برای جبران انحراف ناشی از باد کمی منحرف باشد.


تخمین سرعت باد

صرفنظر از روشی که استفاده می شود، تیرانداز نیازمند تخمین حدود سرعت باد است تا بر اساس آن بتوان تنظیمات لازم را اعمال کند. مهارت بادخوانی شما با تخمین های نسبتا درست پیشرفت می کند. یکی از روشهای تخمین سرعت باد، استفاده از پرچم های بادنماست. در میادین تیراندازی اوت دور، پرچم های بادنما بین خط تیراندازی و هدف تعبیه می شوند تا تیرانداز بتواند با استفاده از آنها، سرعت باد را تخمین بزند که این نتایج متعاقبا به تنظیمات افقی مورد نیاز برای جبران انحراف ناشی از باد منتهی می شوند.

تخمین سرعت باد با استفاده از پرچم 

استفاده از پرچم، رایج ترین روش مورد استفاده برای تخمین سرعت باد است. پرچمی که در معرض وزش باد قرار می گیرد، طبیعتا همراه با جهت وزش باد از میله پرچم فاصله می گیرد. افزایش سرعت باد موجب افزایش زاویه ای می شود که انتهای پرچم با میله پرچم تشکیل می دهد. با تقسیم این زاویه به عدد ۴ می توان تخمین مناسبی از سرعت باد بدست آورد.

مثلا اگر زاویه انتهای پرچم با میله ۶۰ درجه باشد، سرعت وزش باد حدودا ۱۵ مایل بر ساعت خواهد بود. چنانچه این زاویه ۹۰ درجه باشد، سرعت باد حدود ۲۲٫۵ مایل بر ساعت خواهد بود. البته این فرمول تنها در صورتی قابل استفاده است که جهت وزش باد از طرفین و یا ساعت ۳ یا ۹ باشد. در صورتیکه جهت وزش باد غیر از ساعت ۳ و ۹ باشد، می بایست نتیجه نهایی برای سرعت باد را در اعداد زیر ضرب کرد :

باد در زاویه ۷۵ درجه ضرب در ۰٫۸۶ –زاویه ۴۵ درجه ، ضرب در ۰٫۷۰ – زاویه ۳۰ درجه ضرب در ۰٫۵۰ و زاویه ۱۵ درجه ضرب در ۰٫۲۵۰ .

به طور مثال بادی که با زاویه ۱۵ درجه به سمت تیرانداز می وزد و زاویه پرچم ۶۰ درجه است :

تاثیر نوع پرچم در تخمین سرعت باد؟

البته معادلات مذکور بستگی به نوع پرچمی دارد که استفاده می شود. طبیعتا مواد سنگین تر ( موادی که در ساخت پرچم ها استفاده می شود) نیازمند سرعت بالاتری از باد برای انحراف و تشکیل یک زاویه معین، نسبت به مواد سبک تر هستند. بنابراین بهترین کار این است که میزان انحراف گلوله در زاویه معین از پرچم را مشاهده و ثبت کرده و در تیراندازی های آتی، معادلات ریاضی بدست آمده را اعمال کنید.

تعداد پرچم های مورد استفاده

تعدد پرچم های مورد نیاز در میدان به دو دلیل است، اول اینکه سرعت بادی که در میانه مسیر پرواز گلوله می وزد، بیشترین تاثیر در انحراف گلوله را دارد. دوم اینکه سرعت بادی که در یک قسمت از میدان تیراندازی می وزد، ممکن است با سرعت باد در قسمت های دیگر میدان یکسان نباشد. پس بهترین کار برای تخمین سرعت باد استفاده از ایندیکتور یا بادسنج (wind indicators) به همراه پرچم های بادنما است. به این ترتیب می توانید، شرایط حاکم بر میدان تیراندازی را هر چه بهتر تفسیر کنید. بادسنج ها تخمین قابل قبولی از سرعت باد، صرف نظر از جهت وزش آن را در اختیار تیرانداز قرار می دهند.

 

منبع : 

https://www.killoughshootingsports.com/

مترجم : دکتر امین کر 


یادآوری

در تیراندازی بنچ رست مسافت های کوتاه، استفاده از پرچم های بادنما با اشکالی متفاوت از پرچمی است که در بخش قبلی در مورد آن صحبت شد. در تیراندازی دقیق لانگ رنج معمولا روش های قبلی بسیار کارآمد است. درسته! امیدوارم که گیج نشده باشید! روش های مختلف با ابزار متفاوت و برای رشته های متفاوت استفاده می شوند. تیرانداز بنچ رست همیشه در حال یادگیری است و از تجربیات دیگر تیراندازان نیز استفاده می کند. برای آشنایی بیشتر با بادخوانی و اصول استفاده از بادنما در بنچ رست، مقالات زیر را مطالعه کنید. دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

عضویت

این زمینه الزامی است.
این زمینه الزامی است.
این زمینه الزامی است.