تیراندازی بنچ رست تفنگ بادی

بنچ رست تفنگ بادی

بنچ رست تفنگ بادی یکی از رشته های ورزش تیراندازی بنچ رست است. این رشته اولین بار در سالهای ابتدایی دهه ۹۰ میلادی در ایالات متحده و  آفریقای جنوبی و چند کشور اروپایی در سطح باشگاه های تیراندازی و منطقه ای توسعه داده شد. بنچ رست تفنگ بادی بعد از شروع رشته ریم فایر ۵۰ متر در انگلستان و ایتالیا به صورت یک رشته مستقل در سطح جهان فعالیت رسمی خود را شروع کرد.  تشکیل انجمن بنچ رست ریم فایر و بادی انگلستان[۱] در سال ۲۰۰۴ و برگزاری رقابت های بعدی بین دو کشور انگلستان و ایتالیا تاثیر زیادی در معرفی این رشته داشت. آقای کارل کاریکاتو[۲] از ایتالیا در سال ۲۰۰۱ ایده برگزاری مسابقات بنچ رست ریم فایر و بادی در سطح کشورهای اروپایی را مطرح کرد. این ایده همزمان در انگلستان توسط آقای پاتریک فلپس[۳] پیگیری می شد.

همکاری این دو شخص منجر به ایجاد انجمن UKBR22 شده ، این انجمن مسابقاتی در سطح باشگاه ها و بین دو کشور انگلستان و ایتالیا برگزار می کرد. به تدریج با توسعه بیشتر و علاقمندی کشورهای دیگر نظیر آلمان ، جمهوری چک و فنلاند اولین رقابت های قهرمانی اروپا در رشته ریم فایر کالیبر ۲۲٫ و تفنگ بادی در سال ۲۰۰۷ با میزبانی میلان ایتالیا و مدیریت آقای کاریکاتو برگزار شد. فدراسیون اروپایی بنچ رست ریم فایر و بادی ERABSF در این سال تاسیس شد تا این ورزش جدید و رقابت های آن را در اروپا مدیریت کند.

air rifle benchrest


اولین مسابقات بین المللی بنچ رست ریم فایر و بادی در سال ۲۰۰۸ و با میزبانی دوباره میلان ایتالیا برگزار شد. علاوه بر اعضای اروپایی ، کشورهای آفریقای جنوبی ، استرالیا و ایالات متحده در این رقابت ها حضور داشتند.

یک سال پس از برگزاری رقابت های ۲۰۰۸ میلان ، فدراسیون جهانی بنچ رست ریم فایر و بادی[۱]WRABF  با هدف توسعه بنچ رست تفنگ ریم فایر و بادی در سطح کشورهای جهان و برگزاری رقابت های بین المللی آن تشکیل شد. در حال حاضر WRABF دارای ۳۵ کشور عضو از پنج قاره جهان بوده و رقابت های بین المللی و قاره ای را برگزار می کند. مسابقات این فدراسیون هر چهار سال یکبار به صورت قهرمانی جهان و کاپ جهانی برگزار می گردد. رقابت های قهرمانی جهان (World Championship) زودتر از مسابقات کاپ جهانی است و کاپ جهانی (World Cup) دو سال بعد از قهرمانی جهان و همزمان با مسابقات قهرمانی اروپا و میزبانی یکی از کشورهای این قاره برگزار می شود.

wrabf

مسابقات WRABF در رشته تفنگ ریم فایر ۵۰ متر و سه کلاس Light Varmint ، Heavy Varmint  و International Sporter و رشته تفنگ بادی ۲۵ متر در دو کلاس Light Varmint و Heavy Varmint برگزار می شود. کلاس های رشته تفنگ بادی بعد از رقابت های قهرمانی جهان ۲۰۱۱ در تنسی ایالات متحده در دو کلاس با قوانین فعلی تصویب و به توافق اعضای WRABF رسیده است.

فدراسیون جهانی بنچ رست ریم فایر و بادی WRABF در سال ۲۰۱۵ با تصویب کمیته اجرایی این فدراسیون، کشور عزیزمان ایران را به عضویت خود پذیرفته و تیراندازان ایرانی اولین حضوربین المللی خود را در مسابقات کاپ جهانی ۲۰۱۷ اسلونی تجربه کردند. 

iran-membership


مسابقات بنچ رست تفنگ بادی

رقابت های بنچ رست تقنگ بادی در فضای باز (Outdoor) و در فاصله ۲۵ متر انجام می شود. برای امتیازدهی از کارت هدف رسمی WRABF و قوانین امتیازی آن استفاده می شود. کارت هدف بنچ رست بادی در اندازه A3 و دارای ۲۵ جعبه هدف امتیازی است که تیرانداز باید در زمان ۲۰ دقیقه آن را تکمیل کند. تنها یک شلیک به هر هدف امتیازی مجاز است ، سه کارت هدف در رقابت های بنچ رست تفنگ بادی برای هر تیرانداز در نظر گرفته می شود. امتیاز کامل ۲۵۰X ، بالاترین امتیاز قابل کسب در یک کارت هدف است. در دو طرف اهداف امتیازی ، اهداف قلق قرار دارند که تیرانداز می تواند به تعداد نامحدود به آنها شلیک کند.

یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار محیطی بر روی دقت و در نتیجه امتیاز در تیراندازی بنچ رست ، عامل باد ، شدت و جهت آن است و چالش باد یکی از مهم ترین مهارت های تیراندازان این رشته محسوب می شود. ساچمه های تفنگ بادی که در این رشته استفاده می شوند معمولا وزنی بین ۸ تا ۱۶ گرین دارند ، بنابراین یک باد ملایم و با شدت متوسط می تواند محل برخورد ساچمه را در فاصله ۲۵ متر گاه تا حدود ۶۰ میلیمتر جابجا کند. ساچمه هایی که سرگنبدی (Dommed Pellet) هستند از دقت بیشتری در فضای باز برخوردار هستند.

airgun pellet

دسته بندی مسابقات بنچ رست تفنگ بادی

رقابت های بنچ رست تفنگ بادی طبق قوانین فدراسیون جهانی WRABF در دو کلاس (دسته) مسابقاتی Light varmint و Heavy Varmint برگزار  می شوند. در هر دو کلاس استفاده از تفنگ های بادی با عملکرد PCP و فنرپیستون مجاز است. تفاوت اصلی این دو کلاس در دو شاخص قدرت و وزن تفنگ های مورد استفاده است. قدرت در کلاس LV حداکثر ۱۶٫۲۷ ژول و وزن کلی تفنگ همراه با دوربین و متعلقات نباید بیشتر از ۴٫۷۶۲ کیلوگرم باشد. در کلاس HV قدرت مجاز حداکثر ۲۷٫۱۲ ژول و وزن کلی تفنگ همراه با تجهیزات نباید بیشتر از ۶٫۸۰۳ کیلوگرم باشد. هر دو کالیبر ۴٫۵ و ۵٫۵ میلیمتر ( ۱۷۷٫ و ۲۲٫) در مسابقات مجاز بوده اما امتیازدهی توسط گیج کالیبر ۲۲٫ (۵٫۵ میلیمتر) انجام می شود. تنها ساچمه های سربی مجاز هستند.

ARBR competitions


اهداف بنچ رست تفنگ بادی

هر کارت هدف در بنچ رست تفنگ بادی دارای ۲۵ هدف امتیازی و در اندازه کاغذ A3 است. هر جعبه هدف امتیازی به وسیله یک کادر مربع شکل از محیط مشخص شده است. در رقابت های بین المللی این رشته تنها از کارت هدف WRABF استفاده می شود. مشخصات حلقه های امتیازی کارت هدف بنچ رست ۲۵متر تفنگ بادی در تصویر زیر قابل مشاهده است.

target diameter

در شکل زیر می توانید محدوده اهداف امتیازی که با یک کادر قرمز رنگ فرضی از اهداف قلق جدا شده است را ببینید.

ARBR Target

 

امتیازدهی بنچ رست تفنگ بادی

برای امتیازدهی کارت هدف در بنچ رست تفنگ بادی از Best Edge استفاده می شود. بدین معنی که اگر حفره شلیک ، حلقه امتیازی بالاتر را لمس  کند ، امتیاز رینگ بالاتر به تیرانداز تعلق می گیرد (inward). اگر حلقه امتیاز ۱۰ توسط توسط شلیک تیرانداز به صورت کامل محو شود ، امتیاز ۱۰X ثبت می شود. به شلیکی که داخل جعبه امتیازی برخورد کند ولی بزرگترین حلقه هدف مورد از دست رفته باشد تنها امتیاز ۴ تعلق می گیرد. تنها ۲۵ شلیک به هدف های امتیازی مجاز است ، بیشترین امتیاز در یک کارت هدف ۲۵۰ و ۲۵X است.

جعبه امتیازی (Scoring Box) :

همه شلیک هایی که داخل جعبه امتیازی  باشند و یا خط آن را لمس کنند ، امتیاز ۴ برای آنها ثبت می شود.

گیج امتیازدهی (Scoring Gauge):

همه شلیک هایی که بوسیله چشم غیر مسلح قابل امتیازدهی نباشند ، بوسیله گیج استاندارد کالیبر ۲۲٫ ارزیابی و امتیازدهی می شوند. جعبه های هدفی که با گیج امتیازدهی می شوند با حرف “P” مشخص می گردند و قابل اعتراض نمی باشند. کارت هدف هایی که در محل شلیک ها پارگی داشته و یا مخدوش باشند ، امتیازدهی نمی شوند.

شلیک های چندگانه به اهداف :

اگر چند شلیک در یک جعبه هدف دیده شود ، تنها پایین ترین امتیاز مورد محاسبه قرار می گیرد و یک امتیاز منفی به عنوان جریمه برای هر شلیک بیشتر از ۲۵ شلیک مجاز ثبت می شود.

شلیک های بین اهداف :

در زمانی که محل حفره شلیک بین دو جعبه هدف باشد ، حفره شلیک بوسیله Gauge ارزیابی شده و نزدیک ترین جعبه هدف به حفره شلیک به عنوان هدف شلیک شده  در نظر گرفته می شود.

اولین امتیاز از دست رفته First Miss :

همه کارت های هدف باید برای FM امتیازدهی شوند. در زمان تساوی امتیاز برای شکست تساوی بعد از مقایسه امتیاز (امتیاز کلی و تعداد X) ، FM کارت اهداف مورد ارزیابی قرار می گیرد. امتیازدهنده هدف ها را از شماره ۱ تا ۲۵ به ترتیب بررسی و اولین هدفی که امتیاز ۱۰ را از دست داده باشد به عنوان FM ثبت می کند.

اگر برای کل هدف ها از شماره ۱ تا ۲۵ امتیاز ۱۰ ثبت شده باشد (۲۵۰ امتیاز کامل) ، اهداف دوباره از شماره یک بررسی و اولین هدفی که امتیاز ۱۰X نباشد به عنوان FM ثبت می شود.

اگر هنوز هم تساوی وجود داشت (۲۵۰- ۲۵X) ، دوباره از هدف شماره یک بررسی کرده و اولین هدفی که امتیاز ۱۰X آن بوسیله Gauge ثبت شده (درج حرف P در جعبه هدف) به عنوان FM ثبت می شود.

تمامی شلیک های مشکوک بوسیله گیج امتیازدهی با اندازه ۲۲۴٫ اینچ (کالیبر ۲۲٫ ) امتیازدهی می شود. در سال های اخیر در مسابقات WRABF و برخی کشورهای عضو از نرم افزار الکترونیکی True Score برای امتیازدهی استفاده می شود که میزان خطای انسانی را کاهش داده و سرعت عمل بیشتری را بخصوص در مسابقات بزرگ دارد.

BR gauge

 


تجهیزات بنچ رست تفنگ بادی

تجهیزات اصلی مورد استفاده در بنچ رست تفنگ بادی شامل تفنگ ، دوربین ، رست ، بادنما و برخی تجهیزات دیگر می شود. در این بخش مهم ترین تجهیزات برای این ورزش را معرفی می کنیم. در مقاله تجهیزات بنچ رست تفنگ بادی می توانید اطلاعات بیشتری در این رابطه کسب نمایید. 

تفنگ : 

تفنگ های بادی PCP که می تواند یک تفنگ ویژه بنچ رست باشد یا تفنگ های دقیق دیگر که بهینه سازی و تیون شده باشند. این تفنگ ها می توانند با یک قنداق ویژه بنچ رست نیز استفاده شوند. تفنگ ها باید در کلاس لایت ورمینت حداکثر ۱۶٫۲۷ ژول انرژی و ۴٫۷۶۲ کیلوگرم به همراه متعلقات وزن داشته باشند. در کلاس هوی ورمینت حداکثر قدرت مجاز ۲۷٫۱۲ ژول و حداکثر وزن مجاز تفنگ به همراه متعلقات ۶٫۸۰۳ کیلوگرم می باشد. 

RAW BM500

دوربین :

دوربین های مورد استفاده به صورت معمول دارای زوم ثابت ۳۶ برابر مثل Weaver T36 هستند. رتیکل ظریف و شفافیت و وضوح مناسب از مشخصات دوربین های بنچ رست است. 

weaver T36

crosshair reticle

 

رست ها : 

رست ها در بنچ رست تفنگ بادی شامل دو بخش هستند. رست جلو (Front Rest) و رست عقب (Rear Bag) . رست جلو می تواند یک رست مکانیکی باشد که در قسمت بالایی آن یک کیسه شن برای قرار گیری بخش جلویی قنداق تفنگ قرار دارد. رست عقب شامل یک کیسه شن بوده که می تواند از جنس چرم و یا پارچه و یا ترکیبی از این دو بوده و با شن پر شوند. 

ME front rest

SEB Neo front rest

 

بادنما : 

بادنماها (Wind flags) ابزاری هستند که تیراندازان بنچ رست برای بررسی و تحلیل وضعیت جوی میدان مسابقه استفاده می کنند. بادنماها در اشکال مختلف و از مواد متفاوتی ساخته می شوند. در هر صورت هیچ کدام از تجهیزات مورد استفاده در بنچ رست نباید الکترونیکی باشند. در شکل زیر نمونه بادنماهای BRT را مشاهده می نمایید. 

wind flags


بخش مقالات وب سایت شامل مطالب و محتوای آموزشی بنچ رست و تکنیک های تیراندازی این رشته از تیراندازی است. برای آشنایی بیشتر می توانید مطالب آن را مطالعه نمایید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

عضویت

این زمینه الزامی است.
این زمینه الزامی است.
این زمینه الزامی است.